USS Edsall DD-219
Roll of Honor

In memory of those who lost their lives in
USS Edsall DD-219
"As long as we embrace them in our memory, their spirit will always be with us"

Date
Name
Rank / Rate
Notes
  Drowned when motor dory capsized
Dec 7, 1920
Bachle, John F.
Seaman 2nd Class
Di Johns, Michael
Seaman
Williams, Paul A.
Seaman
Aug. 11, 1926
Cummings, James J.
Fireman 3rd Class
Engine room fire
Sept. 11, 1927
Hurst, Grover C.
Fireman 2nd Class
Overboard from dinghy
Mar. 12, 1940
Baker, Ivon W.
Machinist's Mate 2nd Class
Drowned at Swatow, China
Vessel loss, sunk by Japanese warships
Mar. 1, 1942
Adolfi, Jack J.
Ship's Cook 3rd Class
**
Aguilar, Jose A.
Private 1st Class (USAAF)
*
Amory, Sidney G.
Fireman 1st Class
Anderson, Clarence B.
Signalman 3rd Class
*
Andrus, Horace W.
Machinist's Mate 1st Class
**
Atkinson, Horace C.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
**
Augustine, Verne P.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Balite, Gregorio B.
Steward 3rd Class (USNR)
Philippine national
Baumgarten, Howard F.
Torpedoman's Mate 3rd Class
**
Bentley, John E.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Berger, Leslie L.
Watertender 2nd Class
Bonds, Woodrow M.
Seaman 1st Class
**
Borden, William P.
2nd Lieutenant (USAAF)
33th Pursuit Squadron
**
Boren, Lee M.
2nd Lieutenant (USAAF)
33th Pursuit Squadron
**
Boysen, Carl
Sergeant (USAAF)
HQ Sdn. 35th Pursuit Group
Borrego, Peter
Watertender 1st Class
**
Bridge, John E.
2nd Lieutenant (USAAF)
33th Pursuit Squadron
Brown, Howard E.
Electrician's Mate 2nd Class
**
Bunnell, George H.
Corporal (USAAF)
HQ Sdn. 35th Pursuit Group
Burgoyne, John L.
Coxswain
Butler, Charles G.
Lieutenant (Medical Corps)
Calpo, Feliciano
Chief Boatswain's Mate
*
Cameron, J. R.
Machinist's Mate 2nd Class
Cantrall, Guy N.
Chief Machinist's Mate
Carrara, Malcolm A.
Ship's Cook 1st Class
Casey, Virgil E.
Machinist's Mate 3rd Class
Cassady, Sam G.
Radioman 3rd Class
Christopher, Robert L.
Ship's Cook 1st Class
Clemens, Lyman E.
Seaman 2nd Class
Cook, Howard J.
Seaman 1st Class
Crosley, Verlin J.
Watertender 2nd Class
Dell, Russell C.
Lieutenant (j,g,)
**
Denny, James W.
Private 1st Class (USAAF)
**
Dierkens, Aime L.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Donaldson, Donald G.
Machinist's Mate 3rd Class
Duff, Elmore E.
Coxswain
**
Eldridge, William H.
2nd Lieutenant (USAAF)
33th Pursuit Squadron
**
England, Arthur E.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Fairbanks, Jr., John F.
Lieutenant
Faulkner, Willard S.
Yeoman 3rd Class
Floyd, Joseph P.
Shipfitter 1st Class
Foster, Clarence C.
Machinist's Mate 2nd Class
Giese, Arthur J.
Chief Yeoman
Gilmore, Jr., Morris D.
Lieutenant (j,g,)
**
Goodyear, Donovan G.
2nd Lieutenant (USAAF)
33th Pursuit Squadron
**
Gorman, Harrison A.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
**
Green, Laurence H.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Gustin, John W.
Ensign (USNR)
Halverson, Elmer C.
Seaman 1st Class
Handy, David D.
Seaman 1st Class
**
Handy, Oscar A.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Hartpence, Earl N.
Seaman 2nd Class
Haskins, Cecil W.
Seaman 2nd Class
Hayes, Carl H.
Signalman 3rd Class
Hegerfeldt, Paul W.
Radioman 1st Class
Heintz, Jack
Machinist's Mate 3rd Class
Himmelmann, LeRoy R.
Torpedoman's Mate 2nd Class
Son of Otto
Himmelmann, Otto K.
Seaman 1st Class
Father of LeRoy
**
Holman, Wade O.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
**
Hower, Justin J.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
**
Hughes, Leo R.
Sergeant
16th Pursuit Squadron
Huntley, William W.
Seaman 2nd Class
Jackson, John C.
Boatswain's Mate 2nd Class
Jennings, Lynn L.
Seaman 1st Class
**
Johnson, Bennett L.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Jones, Kenneth A.
Radioman 2nd Class
Jones, Robert J.
Seaman 1st Class
Jones, Thomas G.
Gunner's Mate 1st Class
**
Keenan, Gerald M.
1st Lieutenant (USAAF)
33th Pursuit Squadron
Keeney, Leon D.
Machinist's Mate 2nd Class
**
Kennedy, Jr., William A.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Knowles, Walter D.
Fireman 1st Class
**
Koebel, Kenneth L.
2nd Lieutenant (USAAF)
33th Pursuit Squadron
Korsak, William P.
Seaman 1st Class
Kraisser, Michael J.
Fire Controlman 3rd Class
Kunold, Richard L.
Chief Electrician's Mate
Latham, Raymond A.
Gunner's Mate 2nd Class
Lockhart, Ray H.
Seaman 1st Class
Lopez, Pedro A.
Steward 1st Class
Philippine national
Loyd, Denver W.
Watertender 2nd Class
Lyons, Alfred G.
Gunner's Mate 3rd Class
**
Mabry, John W.
Sergeant (USAAF)
HQ Sdn. 35th Pursuit Group
**
MacLean, Wallace B.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Mann, Harry R.
Torpedoman's Mate 1st Class
16th Pursuit Squadron
**
Marshall, Robert T.
Sergeant
Martin, Jack E.
Seaman 1st Class
**
Martin, Joe P.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Mathis, Claud A.
Fireman 1st Class
Mauldin, Woodrow W.
Seaman 1st Class
Maynard, James L.
Machinist's Mate 1st Class
McClain, Robert B.
Seaman 2nd Class
McGee, James E.
Quartermaster 2nd Class
**
McIntosh, Donald O.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
McKenzie, Norman L.
Seaman 1st Class
**
McNutt, Jr., Charles C.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Meyers, Richard W.
Lieutenant
Miles, Rodney W.
Torpedoman's Mate 3rd Class
Mills, Keith L.
Ship's Cook 2nd Class
Mittenholzer, William
Yeoman 2nd Class
Moberley, James G.
Watertender 2nd Class
Mohn, Ralph C.
Seaman 2nd Class
Moore, Clayton L.
Machinist's Mate 2nd Class
Morton, Robert G.
Seaman 2nd Class
Muir, Linwood R.
Quartermaster 1st Class
**
Murray, John W.
Staff Sergeant (USAAF)
HQ Sdn. 35th Pursuit Group
Myers, Loren S.
Seaman 2nd Class
Nix, Joshua J.
Lieutenant
Commanding Officer
Noe, Jack G.
Fireman 1st Class
Norvellis, Albert F.
Seaman 1st Class
Oed, John J.
Machinist's Mate 2nd Class
Olsen, James L. A.
Machinist's Mate 3rd Class
Olson, Errett B.
Machinist's Mate 3rd Class
Olson, Oscar A.
Boilermaker 1st Class
O'Neal, James P.
Seaman 1st Class
O'Neal, Robert S.
Seaman 1st Class
O'Neil, James L.
Machinist's Mate 1st Class
Parker, Louis N.
Chief Boatswain's Mate
Parks, Harold G.
Chief Machinist's Mate
Parsons, Loys A.
Seaman 2nd Class
Paul, Robert R.
Seaman 1st Class
**
Perine, William R.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Pickhardt, Thomas V.
Gunner's Mate 3rd Class
Pierce, Edward R.
Boatswain's Mate 1st Class
Poffenberger, John C.
Fireman 2nd Class
Pool, Virgil W.
Machinist's Mate 3rd Class
Prouty, Walter R.
Chief Torpedoman's Mate
Ragan, Donald R.
Torpedoman's Mate 2nd Class
Raney, Jr., Doc B.
Seaman 1st Class
Rawers, Paul
Fireman 1st Class
Rice, Harold O.
Radioman 3rd Class
Riggio, Filippo
Signalman 1st Class
Root, Lee F.
Fire Controlman 1st Class
Rosales, Sabas
Officer's Cook 1st Class
Philippine national
Rossi, Daniel A.
Fireman 1st Class
Rowland, Ralph T.
Seaman 1st Class
Sanares, Ruperto
Cook 2nd Class
Philippine national
Sanderson, George H.
Chief Quartermaster
Saracina, Joseph J.
Boilermaker 2nd Class
**
Schmillen, Edward C.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Schmitt, Erwin E.
Chief Pharmacist's Mate
Shelton, Girard D.
Chief Gunner's Mate
**
Simpson, Jr., Clarence E.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
**
Skinner, Haley W.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Slegt, Jr., William
Machinist's Mate 2nd Class
Smith, Charlie C.
Chief Commissary Steward
Smith, Elton B.
Chief Watertender
**
Smith, James C.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
**
Smith, Richard K.
Staff Sergeant (USAAF)
HQ Sdn. 35th Pursuit Group
Snapp, Edward N.
Boatswain's Mate 1st Class
Snodgrass, Ray A.
Lieutenant (j,g,)
Snow, Irvine C.
Shipfitter 2nd Class
Steckenrider, Arnold R.
Carpenter's Mate 1st Class
Steen, Ellwood H.
Chief Machinist's Mate
**
Steiger, Edward H.
Staff Sergeant (USAAF)
HQ Sdn. 35th Pursuit Group
Stewart, William N.
Torpedoman's Mate 1st Class
Stonecipher, Vernon H.
Storekeeper 3rd Class
Stover, Lloyd W.
Electrician's Mate 3rd Class
Tate, Jr., John A.
Fireman 1st Class
Taylor, John H.
Watertender 1st Class
Thaw, Henry F.
Electrician's Mate 1st Class
Tsendeas, Elias
Fireman 1st Class
Van Voorhis, Merrel E.
Fireman 1st Class
Vander Molen, Jr., Robert
Fireman 1st Class
*
Vandiver, Larry
Machinist's Mate 3rd Class
**
Vann, John R.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Vaughn, Charles W.
Machinist's Mate 2nd Class
Vaughn, Noah D.
Machinist's Mate 1st Class
Ventura, Hilarion
Cook 1st Class
Philippine national
**
Vogel, Harold W.
Private (USAAF)
HQ Sdn. 35th Pursuit Group
**
Wallace, Robert W.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Waltrip, Dennis S.
Fireman 2nd Class
*
Watters, Donald F.
Fireman 1st Class
**
Weaver, Leon W.
Corporal (USAAF)
HQ Sdn. 35th Pursuit Group
Webber, Arthur
Seaman 1st Class
Weed, Arthur G.
Machinist's Mate 1st Class
Welch, Roscoe W.
Seaman 1st Class
West, Steve C.
Torpedoman's Mate 2nd Class
Westwood, Dale E.
Radioman 2nd Class
Whipple, Walter F.
Seaman 1st Class
White, Robert F.
Storekeeper 3rd Class
Whitford, William F.
Seaman 1st Class
Wild, Jr., Phillip G.
Lieutenant
Williams, Harold
Machinist's Mate 2nd Class
Williams, John D.
Fireman 1st Class
Williams, Robert A.
Quartermaster 3rd Class
Williams, Robert E.
Seaman 1st Class
Williamson, Waldo R.
Quartermaster 3rd Class
Wilson, Allen H.
Machinist's Mate 2nd Class
Wilson, Jr., Noah J. A.
Seaman 2nd Class
Wilson, Robert F.
Seaman 2nd Class
**
Workman, Donald E.
2nd Lieutenant (USAAF)
13th Pursuit Squadron
Worley, Randolph E.
Torpedoman's Mate 3rd Class
Wren, Howard R.
Fireman 1st Class
Yancey, Everett P.
Fireman 2nd Class
York, Clyde L.
Torpedoman's Mate 3rd Class
*
Picked up by cruiser Chikuma, landed at Kendari, Celebes. Executed at Kendari PoW
camp by beheading, exact date unknown. Body recovered in 1946.

**
U. S. Army Air Forces personnel embarked in USS Langley AV-3, all survived the
sinking of Langley and were later embarked in Edsall for transportation to Java.
Officers were posthumously promoted to the next highest rank.


To submit a photo, biographical information or correction please email the webmaster.


Page published January 18, 2017