Daily Event for November 10, 2007

Launched on Nov. 28, 1943 in Wilmington, North Carolina the ammunition ship USS Mount Hood AE-11 made
only one voyage in the service of the US Government. She sailed on Aug. 21, 1944 for the Admiralty Islands
with a hold full of ordnance for the troops in the Pacific. She arrived in Manus on Sept. 22, 1943 and began
supplying the ships destine for the Philippines invasion.

She was still there on Nov. 10, 1944 when at 08:55 the ship was destroyed by a terrific explosion. The blast
was so powerful it not only destroyed the Mount Hood but it damaged several other ships in the bay. In total three hundred and seventy-two people were killed, 297 on Mount Hood and 35 others, including 18 on the USS Mindanao ARG-3.

None of the men aboard Mount Hood survived the explosion, however 18 of the crew were off ship. The only officer to survive was Lt. Lester H. Wallace, who was ashore with 11 crewmen. One man was in the brig ashore and the rest were on various vessels in the harbor, including USS Mindanano. At least one man was killed on that ship and several were wounded.

No exact cause could for the blast could be determined due to the lack of evidence as the ship was nearly vaporized. The members of the Board of Inquiry concluded that faulty ammunition was the cause. Lt. Wallace later stated that he saw shells dating back to 1915 in the holds. The faulty munitions were separated by the crew and stored in hold #1. The most common defect seems to have been corrosion.

It did not take long for the rumor mill to start and it quickly reached Japan. Tokyo Rose, within two hours of the disaster, announced that the ship had been destroyed by a midget submarine. Others claimed seeing a plane diving on the ship dropping a bomb, neither of course were true. It was not until Dec. 5th that the Navy announced the loss of USS Mount Hood. The short announcement did not give any indication of the scope of the disaster.

"The 3,733 ton naval ammunition ship Mount Hood was lost when it accidentally blew up at an advanced base in the Central Pacific".

The report went on to say; "Com. Harold Agnew Turner, 56, of Palm City, Cal., commanding officer reported missing. No other details of loss of life on the Mount Hood were given, and no estimate of the ship's complement was available."
© 2007 Michael W. Pocock
MaritimeQuest.com


USS Mount Hood AE-11 seen in July 1944.



The explosion at Seeadler Harbor.



The damaged USS Mindanano ARG-3 seen after the explosion.



Seeadler Harbor after the explosion. Alhena AKA-9 (top right), USS Mindanano ARG-3 (center) and USS Oberrender DE-344 (top right).





Roll of Honor
In memory of those who lost their lives in USS Mount Hood Disaster

USS Mount Hood AK-11
USS Alhena AKA-9
USS Argonne AG-31
USS Briareus AR-12
USS Cebu ARG-9
USS Kyne DD-744
USS Mindanano ARG-3
USS Oberrender DE-344
USS Piedmont AD-17
USS Sierra AD-10
USS YMS-49
USS YMS-238
USS YMS-293
USS YMS-340
USS YMS 341

"As long as we embrace them in our memory, their spirit will always be with us"

Name
Rate
Notes
Abbott, Frederick L.
Seaman 1st Class (USNR)
Acquaotta, Charles J.
Machinist's Mate 1st Class (USNR)
Adams, Robert E.
Seaman 1st Class (USNR)
 
Andrews, Togo
Machinist (Warrant Officer)
Antoniazzi, Henry
Machinist's Mate 2nd Class (USNR)
Archer, Harold E.
Seaman 1st Class (USNR)
Bair, Clyde T.
Lieutenant
Baird, David H.
Carpenter's Mate 2nd Class (USNR)
Barker, Jr., Lee J.
Fireman 1st Class (USNR)
Barnes, James E.
Ship's Cook 2nd Class (USNR)
Barstow, Carlton E.
Pharmacist Mate 1st Class (USNR)
Bassler, Joseph H.
Machinist's Mate 2nd Class (USNR)
Mindanano ARG-3
Berry, Floyd F.
Carpenter's Mate 2nd Class (USNR)
Bertin, Richard J.
Fireman 1st Class (USNR)
Biegel, Edmund R.
Seaman 1st Class (USNR)
Blakeley, John B.
Boatswain's Mate 1st Class (USNR)
YMS-238
Bloom, Edgar N.
Seaman 1st Class (USNR)
Bobotas, Anast G.
Radioman 2nd Class (USNR)
Bowers, Jr., Leonard
Seaman 1st Class (USNR)
Bragg, Horace R.
Seaman 1st Class (USNR)
Branks, John T.
Radarman 3rd Class (USNR)
Brennan, John W.
Seaman 1st Class (USNR)
Brooks, Albert L.
Radarman 3rd Class (USNR)
Brown, Sr., Joseph
Steward's Mate 2nd Class (USNR)
Brown, Samuel
Steward's Mate 2nd Class (USNR)
Burgess, Leonard
Coxswain
Cebu ARG-6
Cabaniss, Charles H.
Chief Shipfitter
Mindanano ARG-3
Call, Franklin D.
Ship's Cook 3rd Class (USNR)
Carideo, Carmelo T.
Motor Machinist's Mate 2c (USNR)
Cash, Ervin McK.
Seaman 1st Class (USNR)
Oberrender DE-344
Castagnetti, Henry
Seaman 2nd Class (USNR)
Cayten, Eldridge
Fireman 1st Class (USNR)
Chapell, William T.
Lieutenant (USNR)
Chivers, Nelson W.
Ensign (USNR)
Chorley, Thomas D.
Storekeeper 2nd Class
Christmas, Harold
Seaman 1st Class (USNR)
Chuba, Andrew A.
Coxswain
Clark, Vaille LaS.
Seaman 1st Class (USNR)
Mindanano ARG-3
Clinton, Stephen
Chief Boatswain's Mate
Cochran, Charles
Steward's Mate 1st Class (USNR)
Cochran, Henry
Steward's Mate 1st Class (USNR)
Cofield, Joseph L.
Steward's Mate 2nd Class (USNR)
Coker, Patrick O.
Seaman 2nd Class (USNR)
Mindanano ARG-3
Conant, Kenneth C.
Seaman 1st Class (USNR)
Cooks, Charlie
Steward's Mate 1st Class (USNR)
Coughlin, Francis J.
Seaman 1st Class
Covington, David L.
Fireman 2nd Class (USNR)
Cowart, Blane E.
Sonarman 2nd Class
Cross, Elwood G.
Shipfitter 2nd Class
Crow, Troy C.
Machinist's Mate 2nd Class
Cygnar, Carl A.
Boatswain's Mate 2nd Class (USNR)
Mindanano ARG-3
Daniels, Herbert J.
Seaman 1st Class (USNR)
Davidson, Alexander
Boatswain's Mate 2nd Class (USNR)
Davis, Clarence A.
Fireman 1st Class (USNR)
De Tore, Philip J.
Seaman 2nd Class (USNR)
 
De Witt, William C.
Seaman 2nd Class (USNR)
Briareus AR-12
Deardorff, George H.
Chief Quartermaster
Dennard, Kloyce W.
Gunner's Mate 1st Class
Denser, Ralph W.
Sonarman 3rd Class (USNR)
Deskins, Gerald F.
Electrician's Mate 3rd Class (USNR)
Desrosiers, Robert B.
Seaman 1st Class (USNR)
Dewley, Arthur
Seaman 1st Class (USNR)
Di Chiaro, Nicholas J.
Seaman 1st Class (USNR)
Di Francesco, Nicholas A.
Seaman 1st Class (USNR)
Di Mauro, Lucio J.
Seaman 2nd Class (USNR)
Di Pippo, Carmine A.
Seaman 1st Class (USNR)
Dickson, Robert C.
Fireman 1st Class (USNR)
Dilillo, Giovanni G.
Seaman 2nd Class (USNR)
Dineen, William F.
Seaman 1st Class (USNR)
Dinitto, Louis P.
Seaman 1st Class (USNR)
Ditieri, Jr., Adam A.
Seaman 1st Class (USNR)
Divilio, David D.
Seaman 2nd Class (USNR)
Dodge, Jack M.
Seaman 1st Class (USNR)
Doubblestein, Gerald S.
Motor Machinist's Mate 1st Class
Dougherty, Gerald R.
Printer 3rd Class (USNR)
Mindanano ARG-3
Drake, Harold A.
Seaman 1st Class (USNR)
Duff, William H.
Seaman 1st Class (USNR)
Durr, William J.
Seaman 1st Class (USNR)
Dyer, Ellsworth R.
Seaman 1st Class (USNR)
Dzierzek, Edward J.
Seaman 1st Class (USNR)
Eberhardt, Raymond F.
Seaman 1st Class (USNR)
Eberhardt, Raymond J.
Seaman 1st Class (USNR)
Edwards, Albert A.
Seaman 2nd Class (USNR)
Edwards, Marvin L.
Seaman 1st Class (USNR)
Edwards, Robert L.
Watertender 2nd Class
Ekers, William E.
Seaman 1st Class (USNR)
YMS-238
Ellinger, William A.
Seaman 1st Class (USNR)
Elsemore, Lawrence A.
Seaman 1st Class (USNR)
Emmelmann, Richard C.
Ensign (USNR)
Enterlein, George A.
Seaman 1st Class (USNR)
Esposito, Robert
Seaman 1st Class (USNR)
Everetts, Vance A.
Seaman 2nd Class (USNR)
Everman, Edward T.
Seaman 1st Class (USNR)
Farlow, George B.
Fire Controlman 3rd Class (USNR)
Fazzino, Salvatore S.
Seaman 1st Class (USNR)
Ferrigno, Louis D.
Seaman 1st Class (USNR)
Ferry, Jr., William H.
Seaman 2nd Class (USNR)
Finnell, Carl
Boatswain's Mate 2nd Class
 
Flake, Jr., Caswell A.
Pharmacist's Mate 2c (USNR)
Argonne AG-31
Flaxer, Arthur I.
Seaman 2nd Class (USNR)
Ford, Raymond F.
Seaman 1st Class (USNR)
Frazier, Guy W.
Seaman 1st Class (USNR)
Mindanano ARG-3
Fuchs, George I.
Seaman 1st Class (USNR)
Fuchs, Jacob M.
Seaman 2nd Class (USNR)
Funkey, George T.
Gunner's Mate 1st Class (USNR)
Galassi, Victor A.
Machinist's Mate 3rd Class (USNR)
Gendron, Raymond N.
Machinist's Mate 3rd Class (USNR)
Gilbert, Henry C.
Coxswain (USNR)
Mindanano ARG-3
Gotliboski, Thomas J.
Chief Watertender
 
Green, Willard B.
Motor Machinist's Mate 3c (USNR)
Boat Pool Manus
Griffin, Alvin S.
Seaman 2nd Class (USNR)
Griffis, Jr., William R.
Seaman 2nd Class (USNR)
Griffith, Paul W.
Machinist's Mate 2nd Class (USNR)
Grimes, Darrell V.
Seaman 2nd Class (USNR)
Grimes, Jack E.
Seaman 2nd Class (USNR)
Groetzinger, Donald R.
Ship's Cook 3rd Class (USNR)
Grover, Oliver A.
Seaman 2nd Class (USNR)
Gruver, Charles E.
Seaman 2nd Class (USNR)
Gualtieri, Vincent P.
Seaman 2nd Class (USNR)
Guzzo, Richard C.
Seaman 2nd Class (USNR)
Haase, Albert C.
Seaman 1st Class (USNR)
Hadeed, Henry
Seaman 2nd Class (USNR)
Hail, Raymond E.
Seaman 2nd Class (USNR)
Hall, Morris L.
Seaman 2nd Class (USNR)
Hall, Peter
Seaman 2nd Class (USNR)
Alhena AKA-9
Hall, Richard L.
Seaman 2nd Class (USNR)
Hall, Richard M.
Seaman 1st Class (USNR)
Mindanano ARG-3
Hallahan, Francis L.
Seaman 2nd Class (USNR)
Hallick, Edward A.
Seaman 2nd Class
Halligan, Richard E.
Seaman 2nd Class (USNR)
Halterman, Bernard A.
Machinist's Mate 1st Class
Ham, Charles H.
Seaman 2nd Class (USNR)
Hamel, Harry R.
Seaman 2nd Class
Canadian National
Hancock, Roy L.
Seaman 2nd Class (USNR)
Hanlon, Robert A.
Lieutenant (j.g.) (USNR)
Hanly, John M.
Seaman 2nd Class (USNR)
Hannabarger, Melton B.
Seaman 2nd Class (USNR)
Harden, Joseph J.
Seaman 2nd Class (USNR)
Hardin, Jr., John J.
Pharmacist Mate 2nd Class (USNR)
Hargrave, Clarence F.
Seaman 2nd Class (USNR)
 
Harleman, John D.
Seaman 2nd Class (USNR)
Harmon, Jr., Arthur R.
Seaman 2nd Class
Harper, Leon C.
Seaman 2nd Class (USNR)
Harston, William E.
Steward's Mate 2nd Class
 
Hartley, Robert E.
Seaman 1st Class
Sierra AD-18
Hayes, Harold D.
Seaman 1st Class (USNR)
Helms, Leonard C.
Gunner's Mate 1st Class
Hight, Wesley R.
Seaman 1st Class
Mindanano ARG-3
Hill, Neil
Seaman 1st Class (USNR)
Hoban, Michael J.
Signalman 3rd Class
Horton, Harold L.
Gunner's Mate 2nd Class
Mindanano ARG-3
Hudak, Andrew M.
Gunner's Mate 3rd Class (USNR)
Hudson, Jack W.
Seaman 1st Class
Imbeau, Jack D.
Chief Electrician's Mate (USNR)
Ingram, Galen D.
Fireman 1st Class
 
Jasper, Jack A.
Seaman 1st Class (USNR)
Jefferson, Johnny
Steward 2nd Class
 
Johansen, Jr., Paul D.
Electrician's Mate 3rd Class (USNR)
Piedmont AD-17
Johnson, Shirley A.
Electrician's Mate 1st Class
Jones, Harry
Steward's Mate 1st Class (USNR)
Jones, LeRoy N.
Fireman 2nd Class (USNR)
Jordan, George K.
Boatswain's Mate 2nd Class
Kelley, John E.
Machinist's Mate 1st Class
Kerns, Robert E.
Seaman 2nd Class (USNR)
Mindanano ARG-3
King, James V.
Watertender 3rd Class (USNR)
Klecak, Frank
Seaman 2nd Class (USNR)
Klei, Walter C.
Seaman 1st Class
Kosiuk, John
Machinist's Mate 3rd Class (USNR)
Koss, John P.
Fireman 1st Class (USNR)
Kraitz, Calvin
Radioman 3rd Class (USNR)
Kreger, Lynwood D.
Storekeeper 1st Class (USNR)
Kroeper, Jr., Frank A.
Seaman 1st Class (USNR)
Kuntz, Clarence G.
Special Artificer 3rd Class (USNR)
Mindanano ARG-3
La France, Jr., Joseph H.
Seaman 1st Class (USNR)
Langston, Donald R.
Seaman 2nd Class (USNR)
Laporte, Joseph D.
Seaman 1st Class (USNR)
Cebu ARG-6
Larimer, Richard H.
Seaman 1st Class (USNR)
Law, Willard T. R.
Chief Commissary Steward
Leaf, Walter S.
Machinist's Mate 3rd Class (USNR)
Leicht, Howard
Lieutenant (j.g.)
Lester, L. C.
Seaman 2nd Class (USNR)
Alhena AKA-9
Lewis, Delbert R.
Electrician's Mate 2nd Class (USNR)
Lichenstein, Bernard J.
Seaman 1st Class (USNR)
Linzer, William T.
Seaman 1st Class (USNR)
Lloyd, Daniel W.
Chief Machinist's Mate
Long, Jr., James
Seaman 1st Class (USNR)
Lowrey, Rephelius B.
Yeoman 1st Class (USNR)
MacKenzie, James B.
Lieutenant (j.g.) (USNR)
Madsen, Keith T.
Fireman 1st Class (USNR)
Malinowski, Sigmund J.
Seaman 2nd Class (USNR)
Marchiano, Peter J.
Boatswain's Mate 2nd Class
Mares, Edward L.
Seaman 1st Class (USNR)
Martin, John M.
Seaman 1st Class (USNR)
Maune, Jr., James J.
Machinist's Mate 1st Class
Mayo, Raymond D.
Seaman 1st Class (USNR)
Mays, Gerald E.
Radioman 2nd Class
McCann, Rayburn C.
Seaman 2nd Class (USNR)
McClellan, Samuel D.
Fireman 2nd Class (USNR)
McConnell, Meldon H.
Fireman 1st Class
McGuire, J. C.
Seaman 2nd Class (USNR)
McKay, Donald R.
Lieutenant (USNR)
Medical Corps
McLoughlin, Harry J.
Molder 1st Class
Mindanano ARG-3
Mekemson, Andrew V.
Gunner's Mate 3rd Class
YMS-340
 
Mikrut, Charles J.
Shipfitter 3rd Class (USNR)
Sierra AD-10
Miller, Joel
Seaman 2nd Class (USNR)
Miller, Morton M.
Lieutenant (j.g.) (USNR)
Mistretta, Michael
Pharmacist Mate 3rd Class (USNR)
Molon, Michael J.
Seaman 1st Class (USNR)
Montalban, Celedonio
Steward 1st Class (USNR)
 
Morris, Dexter P.
Chief Radio Technicion (USNR)
Argonne AG-31
Morse, Angus R.
Seaman 1st Class (USNR)
Mula, Charles J.
Seaman 1st Class (USNR)
Murphy, Hugh J.
Chief Gunner's Mate (USNR)
Myers, John E.
Lt. Commander (USNR)
Nanoff, Peter
Storekeeper 1st Class (USNR)
Mindanano ARG-3
Nauman, John H.
Machinist's Mate 2nd Class (USNR)
Noble, Charles L.
Yeoman 2nd Class (USNR)
Nuckles, Harvey E.
Fireman 2nd Class (USNR)
Oliver, Jr., Augustus C.
Seaman 1st Class
O'Malley, John J.
Seaman 1st Class (USNR)
Orr, Vernon J.
Lieutenant (USNR)
Canadian National
Ott, William F.
Electrician's Mate 1st Class
Pacella, Michael P.
Shipfitter 1st Class
Palmer, Merl O.
Machinist's Mate 1st Class (USNR)
Parker, Kenzie
Seaman 2nd Class (USNR)
Parker, Robert A.
Seaman 1st Class (USNR)
Passalacqua, Louis J.
Seaman 1st Class (USNR)
Pattillo, Robert B.
Chief Storekeeper
Payne, Arthur
Seaman 1st Class (USNR)
Perilloux, Howard W.
Seaman 1st Class (USNR)
Perry, Raymond M.
Seaman 1st Class
Canadian National
Pertile, Angelo
Chief Gunner's Mate (USNR)
Peterson, Jr., Melvin L.
Radarman 3rd Class (USNR)
Petrusky, John J.
Fireman 1st Class (USNR)
Pfeifer, Robert H.
Gunner's Mate 3rd Class
Phelps, Lawrence W.
Chief Machinist's Mate
Phillips, George L.
Seaman 1st Class (USNR)
Phillips, Olin
Fireman 2nd Class (USNR)
Pitzer, John O.
Quartermaster 3rd Class (USNR)
Poerio, Joseph M.
Seaman 1st Class (USNR)
Popovich, Nicholas P.
Hospital Apprentice 1st Class (USNR)
Pozolante, Michael A.
Storekeeper 1st Class (USNR)
Preziosi, Carmen J.
Fireman 1st Class (USNR)
Privitera, Sam A.
Seaman 1st Class (USNR)
Proctor, Samuel L.
Shipfitter 1st Class
Prowell, R. A.
Cook 1st Class
Pulliam, Arthur R.
Fireman 1st Class (USNR)
Quatto, Sam
Seaman 2nd Class (USNR)
Cebu ARG-6
Quickel, Harley B.
Watertender 3rd Class (USNR)
 
Raber, Warren H.
Lieutenant (j.g.)
Young DD-580
Reed, Robert C.
Gunner's Mate 3rd Class
Rescigno, Anthony
Seaman 1st Class (USNR)
Reynolds, Ray
Chief Yeoman
Richards, Thomas P.
Machinist's Mate 3rd Class (USNR)
Richardson, Ural R.
Fireman 1st Class (USNR)
Rider, Lewis W.
Fireman 1st Class (USNR)
Roach, William F.
Electrician's Mate 2nd Class (USNR)
Robb, William A.
Seaman 1st Class (USNR)
Robbins, Robert G.
Fireman 1st Class (USNR)
Robinson, Jr., George
Gunner's Mate 2nd Class
Robinson, Turner B.
Motor Machinist's Mate 1st Class (USNR)
Rolfe, Charles W.
Watertender 1st Class
Rose, Frederick W.
Machinist's Mate 3rd Class (USNR)
Rose, Hubert E.
Fireman 1st Class
 
Ross, Sr., Charles
Fireman 1st Class (USNR)
Sierra AD-10
Routon, Spire W.
Seaman 1st Class (USNR)
Sabol, Steven
Lieutenant (j.g.)
Sampere, Carlo P.
Seaman 2nd Class (USNR)
Samuels, James N.
Seaman 1st Class (USNR)
Cebu ARG-6
Scaffidi, Charles A.
Chief Radioman
Schnorr, William F.
Radio Technician 2nd Class (USNR)
Schrader, William L.
Yeoman 1st Class (USNR)
Schuster, Frederick J.
Signalman 2nd Class (USNR)
Alhena AKA-9
Schwietzer, Robert E.
Ensign (USNR)
Scott, Dorman L.
Seaman 1st Class (USNR)
Seabright, Donald H.
Quartermaster 2nd Class (USNR)
Segel, Maurice G.
Seaman 2nd Class (USNR)
Shanahan, John M.
Electrician's Mate 3rd Class (USNR)
Shea, Daniel F.
Motor Machinist's Mate 1c (USNR)
Mindanano ARG-3
Sheern, James E.
Seaman 1st Class (USNR)
 
Singleton, Eldon
Seaman 2nd Class (USNR)
Piedmont AD-17
Shinkle, John K.
Seaman 1st Class (USNR)
Smith, Cecil
Gunner's Mate 2nd Class (USNR)
Smith, Cecil D.
Boatswain's Mate 1st Class
Smith, Charles F.
Steward's Mate 1st Class (USNR)
Smith, Jake W.
Seaman 1st Class (USNR)
Smith, John B.
Seaman 1st Class (USNR)
 
Smith, Roy
Seaman 1st Class (USNR)
Kyne DD-744
Smoak, Jr., Daniel M.
Fireman 1st Class (USNR)
Sokoloski, Stanley F.
Seaman 1st Class (USNR)
Songy, Joseph D.
Seaman 1st Class (USNR)
Spare, Frank B.
Pharmacist Mate 1st Class (USNR)
YMS-293
Spon, George J.
Coxswain (USNR)
Starling, Willie F.
Shipfitter 3rd Class (USNR)
Cebu ARG-6
 
Stasiak, Gustav J.
Motor Machinist's Mate 3rd Class
Briareus AR-12
Stephens, Cyril E.
Electrician's Mate 2nd Class (USNR)
Stocki, Alfred V.
Machinist's Mate 1st Class (USNR)
Mindanano ARG-3
Strom, Lloyd S.
Ensign (USNR)
Stuckey, Jr., Clifford S.
Seaman 1st Class (USNR)
Sudovich, Mike
Boatswain's Mate 1st Class (USNR)
Sullivan, William J.
Coxswain
Summerrow, Earl J. L.
Seaman 1st Class (USNR)
Swift, Herbert A.
Seaman 2nd Class (USNR)
Switzer, Alonzo J.
Seaman 2nd Class (USNR)
Talley, Edgar P.
Seaman 2nd Class (USNR)
Taylor, Willard G.
Watertender 2nd Class
Teague, George T.
Machinist's Mate 2nd Class
Telmosse, Leonard F.
Storekeeper 2nd Class (USNR)
Tenorio, Luis N.
Steward 2nd Class
Thoerner, Henry B.
Boatswain's Mate 2nd Class (USNR)
Thomas, Nolan O.
Seaman 1st Class (USNR)
Thompson, Eugene L.
Seaman 1st Class (USNR)
Tompkins, Robert C.
Quartermaster 1st Class
Travers, Lloyd L.
Seaman 1st Class
 
Trice, Melville D.
Seaman 2nd Class (USNR)
Sierra AD-10
Turner, Harold A.
Commander
Commanding Officer
Uhlen, Evert A.
Machinist's Mate 1st Class (USNR)
Umina, Benson H.
Chief Pharmacist's Mate (USNR)
Vallery, John V.
Acting Pay Clerk
Waller, James A.
Fireman 1st Class (USNR)
Walton, Clark
Seaman 1st Class (USNR)
YMS-49
West, Robert L.
Fireman 1st Class (USNR)
West, Willard L.
Seaman 1st Class (USNR)
Whelan, John E.
Coxswain (USNR)
White, Arthur St. C.
Chief Commissary Steward
 
Wilburn, Donald D.
Coxswain
Briareus AR-12
Wilkens, Steve L.
Gunner's Mate 2nd Class (USNR)
Williams, Newton O.
Signalman 1st Class (USNR)
Wilmes, William F.
Storekeeper 3rd Class
Wise, Ralph T.
Chief Gunner (Warrant Officer)
Wojtowicz, Edward
Seaman 1st Class
Wolfe, Clyde R.
Soundman 3rd Class
YMS-293
Womack, Lawrence C.
Coxswain
YMS-341
Woodall, Jr., Matthew S.
Coxswain
Woodford, Thurston F.
Signalman 3rd Class (USNR)
Worden, Raymond F.
Hospital Apprentice 1st Class
Wright, John W.
Fire Controlman 3rd Class (USNR)
Yarusso, Jr., Ernest A.
Fireman 1st Class (USNR)
Mindanano ARG-3
Yon, Howard
Seaman 1st Class (USNR)
Oberrender DE-344
Yorton, Theodore E.
Seaman 1st Class (USNR)
Yuzev, Walter M.
Fireman 1st Class (USNR)
Zachary, Jack
Cook 3rd Class
 
 
The names above are confirmed casualties of the Mount Hood disaster. Unless otherwise
noted the man was assigned to USS Mount Hood.
 
 
In addition to the confirmed casualties, a number of other men serving in small craft (LCM)
were also lost in the disaster. I have been unable to confirm which vessel the men named
below were assigned to, or even if they were lost due to the Mount Hood explision. Every
effort has been made to confirm their cause of death using the resources available to me at
the time of publication. All the men named below have been confirmed to have been lost
(missing) as of Nov. 10, 1944, and none of their remains have been recovered.
 
 
Biehler, Jr., Joseph A.
Seaman 1st Class (USNR)
 
Brawley, Loyd A.
Cozswain
 
Calhoon, Maston F.
Boatswain
 
Cargill, Marion E.
Seaman 1st Class (USNR)
 
Carter, Ralph E.
Seaman 1st Class (USNR)
 
Cochran, John C.
Motor Machinist's Mate 3rd Class (USNR)
 
Dickie, Robert E.
Motor Machinist's Mate 2nd Class (USNR)
 
Dixon, Clyde T.
Seaman 1st Class (USNR)
 
Dosland, Norman W.
Coxswain (USNR)
 
Farina, Dominick
Coxswain (USNR)
 
Faulk, Jr., John R.
Motor Machinist's Mate 3rd Class (USNR)
 
Field, Earl P.
Seaman 1st Class (USNR)
 
Green, Willard B.
Motor Machinist's Mate 3rd Class (USNR)
 
Hall, Richard L.
Seaman 1st Class (USNR)
 
Mason, Lyle J.
Coxswain (USNR)
 
Peterson, John L.
Fireman 1st Class (USR)
 
Salazar, Leo
Seaman 1st Class (USNR)
 
Schwalberg, Frederick P.
Seaman 1st Class (USNR)
 
Smith, Joseph P.
Fireman 1st Class (USR)
 
Stewart, Johnny C.
Fireman 1st Class
 
Talkington, Donald P.
Coxswain (USNR)
 
Wells, June
Seaman 1st Class (USNR)


To submit a photo, biographical information or correction please email the webmaster.