USS Vincennes CA-44
Roll of Honor

In memory of those who lost their lives in
USS Vincennes CA-44
At the Battle of Savo Island August 9, 1942
"As long as we embrace them in our memory, their spirit will always be with us"

Name
Rate
Notes
Adair, Jeff R.
Pharmacist's Mate 3rd Class
  Austin, Robert A. Ensign (USNR)  
  Babylon, Elmer L. Boatswain (Warrant Officer)  
  Bain, Bennie Watertender 1st Class  
  Balako, Jimmy Lieutenant (j.g.) (USNR)  
  Ballard, Hoyt B. Fireman 2nd Class  
  Barrington, Lloyd T. Aviation Ordnanceman 3rd Class Aviation Unit VCS-4
  Bartosik, Frank Radioman 2nd Class (USNR)  
  Bean, James B. Gunner's Mate 2nd Class  
 
Beck, Francis L.
Machinist's Mate 2nd Class
  Bennett, Oscar J. Seaman 1st Class Died of wounds Aug. 12
  Benson, Henry E. Electrician (Warrant Officer)  
  Berg, Robert W. Watertender 2nd Class  
  Berry, Edward L. Chief Storekeeper  
  Bisson, John K. Lt. Commander  
  Blackwood, Jr., James D. Commander (Medical Corps)  
  Blankenship, Arnold Fireman 3rd Class  
  Bowis, Edward B. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Brown, Jr., Earl D. Pharmacist's Mate 2nd Class  
  Brown, Max D. Fireman 1st Class  
  Brown, Ralph A. Fireman 3rd Class (USNR)  
  Brown, Raymond E. Fireman 2nd Class  
  Brownlee, Raymond C. Fireman 3rd Class (USNR)  
  Bryant, Jr., Vernon L. Electrician's Mate 2nd Class  
  Bucci, Henry E. Master Gunnery Sergeant (USMC)  
  Buckner, John P. Seaman 2nd Class  
  Butsko, Alexander J. Ensign  
  Caldwell, Dewey C. Fireman 2nd Class  
  Campbell, Marvin I. Fireman 3rd Class (USNR)  
  Cantrell, Samuel Mess Attendant 2nd Class  
  Carpman, Benjamin M. Seaman 1st Class  
  Cartier, Jacques J. Watertender 2nd Class  
  Chabot, Oliver J. Fireman 3rd Class (USNR)  
  Clark, Harry P. Fireman 1st Class  
  Clark, Jr., Arleigh B. Watertender 2nd Class  
  Clark, Lester B. Coxswain  
  Cleveland, George B. Shipfitter 3rd Class  
  Cloman, Emerson Fireman 3rd Class (USNR)  
  Collins, James D. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Collins, James T. Machinist's Mate 2nd Class  
  Collins, Marshall O. Watertender 2nd Class  
  Conroy, William R. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Cook, George H. Seaman 2nd Class  
  Copeland, Jesse L. Fireman 1st Class  
  Copenhaver, Charles M. Boatswain's Mate 2nd Class  
  Corcoran, Thomas R. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Corrado, Rudolph J. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Cosgrove, Ray M. Fireman 2nd Class  
  Courtney, Thomas J. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Covell, Delmar W. Seaman 1st Class (USNR)  
  Crabb, Jr., John C. Seaman 2nd Class  
  Creamer, Joseph A. Seaman 2nd Class  
  Crowell, Maurice R. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Cucci, Gerald D. Private (USMC)  
  Cunningham, John F. Storekeeper 2nd Class (USNR)  
  Curran, John T. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Curray, Maurice C. Shipfitter 2nd Class  
  Curtis, Charles H. Watertender 2nd Class  
  Czirr, John A. Chief Gunner's Mate  
  Daggett, Louis L. Seaman 2nd Class  
  Daly, John J. Fireman 3rd Class (USNR)  
  Dame, John P. Electrician's Mate 3rd Class  
  Daraban, George Fireman 3rd Class  
  Davey, Wilford L. Electrician's Mate 3rd Class  
  David, Joseph B. Fireman 3rd Class (USNR)  
  Davis, Charles O. Seaman 2nd Class  
  Davis, Everett S. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Davis, Joseph P. Seaman 1st Class  
  Davis, Jr., Daniel J. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Davis, William D. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Davison, George J. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Dawkins, Edward J. Seaman 2nd Class  
  Dean, Edwin L. Seaman 2nd Class  
  Delaney, Bernard K. Seaman 2nd Class  
  Dempsey, Richard J. Lieutenant (j.g.) (USNR)  
  Derosia, Kenneth W. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Dickerson, Kelly B. Seaman 1st Class  
  Diemer, Lester E. Chief Fire Controlman  
  Diirck, Jr., Arthur Ensign  
  Dorak, John A. Fireman 1st Class  
  Dorris, Donald H. Lieutenant (j.g.) (USNR)  
  Doyle, Donald B. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Drury, Logan J. Machinist's Mate 1st Class  
  Duncan, Joe E. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Dundon, Edward J. Seaman 2nd Class  
  Dunn, Royce Seaman 2nd Class  
  Edwards, Leo L. Seaman 1st Class  
  Ellison, Jesse Seaman 2nd Class (USNR)  
  Emmons, Thomas A. Private (USMC)  
  Erickson, Oliver L. Fireman 3rd Class (USNR)  
  Escoffier, Francis P. Lieutenant (j.g.) (USNR)  
  Fama, Victor J. Lieutenant (j.g.) (USNR)  
  Fankhauser, Merrell C. Fireman 3rd Class (USNR)  
  Faulkner, Mack C. Fireman 3rd Class (USNR)  
  Fazio, Jr., Joseph R. Electrician's Mate 3rd Class  
  Few, John R. Coxswain (USNR)  
  Finnell, French A. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Fisher, Alfred E. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Fitzsimmons, John F. Seaman 2nd Class  
  Folvag, Luverne M. Fireman 1st Class (USNR)  
Forster, Edward W.
Machinist (Warrant Officer)
Died of wounds Aug. 10
  Foytlin, Henry S. Chief Shipfitter  
  Frost, Zigmund R. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Fry, Robert W. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Gagnon, Almanzor A. Seaman 2nd Class  
  Gambill, John D. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Gandy, Leonard J. Seaman 1st Class  
  Gates, Donald A. Seaman 2nd Class  
  Gates, Jr., Merrill Seaman 2nd Class (USNR)  
  Gaultney, Leonard W. Machinist's Mate 1st Class  
  Gee, Robert A. Gunner's Mate 3rd Class  
  Genicks, Joseph F. Seaman 2nd Class  
  Gensinger, John R. Seaman 2nd Class  
  Gething, John W. Seaman 2nd Class  
  Ginty, James B. Lieutenant (j.g.) (USNR)  
  Glenn, Thomas B. Seaman 1st Class  
  Goche, Elmer L. Electrician's Mate 3rd Class  
  Gordon, Charles A. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Gore, Sherman Seaman 2nd Class (USNR)  
  Graham, Robert H. Electrician's Mate 1st Class  
  Gray, Willie E. Seaman 2nd Class  
  Green, Jr., Thomas L. Seaman 2nd Class  
  Griffith, Jr., Jay C. 2nd Lieutenant (USMC)  
  Griffiths, Leslie J. Seaman 2nd Class  
  Gubenia, Frederick J. Seaman 2nd Class  
  Guthrey, Truett M. Electrician's Mate 1st Class  
  Hailer, Charles B. Seaman 2nd Class  
  Hall, Victor B. Painter 2nd Class  
  Hamilton, Richard J. Fireman 2nd Class  
  Hampton, Marshall F. Seaman 2nd Class  
  Hanna, John E. Private (USMC)  
  Hansen, Raymond A. Commander  
  Hardie, Joe L. Mess Attendant 2nd Class  
  Harnischfeger, Frank J. Fireman 1st Class  
  Harris, Roland C. Seaman 1st Class  
  Harsch, Leonard F. Electrician's Mate 3rd Class  
  Haskett, Quinton T. Machinist's Mate 2nd Class  
  Hewitt, Hollis Mess Attendant 2nd Class  
  Hinds, George E. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Hines, Edwin Coxswain  
  Hollingsworth, Thayis F. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Holt, J. C. Melvin Seaman 2nd Class  
  House, Edward Apprentice Seaman (USNR)  
  Howard, George M. Chief Boatswain's Mate  
  Hughes, Allen H. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Hujar, Edwin J. Apprentice Seaman (USNR)  
  Hundley, Marvin K. Seaman 1st Class  
  Illum, Wesley J. Seaman 1st Class (USNR)  
  Izbitsky, Joseph Private 1st Class (USMC)  
  Jackson, Jr., Samuel Lieutenant (j.g.) (USNR)  
  Jackson, Robert W. Seaman 1st Class  
  James, Charley M. Pay Clerk (Warrant Officer)  
  Jamison, Jack C. Apprentice Seaman (USNR)  
  Jenkin, Herbert L. Radioman 3rd Class (USNR)  
  Jenkins, Harold S. Apprentice Seaman (USNR)  
  Jennings, Jr., Columbus T. Seaman 2nd Class  
  Johns, Charles B. Private 1st Class (USMC)  
  Johnson, Crockett C. Fireman 3rd Class (USNR)  
  Johnson, Glenn J. Pharmacist's Mate 2nd Class  
  Jones, James E. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Joynes, Charles R. Watertender 2nd Class  
  Kahler, Leroy A. Apprentice Seaman (USNR)  
  Kaiser, Lloyd Fireman 1st Class  
  Kennedy, John J. Electrician's Mate 3rd Class  
  Kennington, Robert B. Fireman 2nd Class  
  Kilbride, Thomas G. Seaman 1st Class  
  King, J. B. Seaman 2nd Class  
  King, John D. Apprentice Seaman (USNR)  
  Kirby, William P. 2nd Lieutenant (USMCR)  
  Kline, Gerard F. Seaman 1st Class  
  Klingensmith, William P. Seaman 2nd Class  
  Kloene, Herbert H. Boatswain's Mate 2nd Class  
  Knapp, Phillip D. Seaman 1st Class  
  Knechtges, John D. Apprentice Seaman  
  Knoy, Eugene B. Fireman 3rd Class  
  Koester, Hobart E. Ship's Cook 2nd Class (USNR)  
  Kollar, Jr., Joseph S. Aviation Metalsmith 3rd Class Aviation Unit VCS-4
  Kolstad, Omar J. Apprentice Seaman (USNR)  
  Kools, Joseph B. Yeoman 3rd Class  
  Kosik, Joseph Apprentice Seaman (USNR)  
  Kovacs, Jr., Peter Seaman 2nd Class  
  Kowalski, Charles G. Seaman 2nd Class  
  Krotzer, Bill E. Apprentice Seaman  
  La Berge, Oliver J. Apprentice Seaman (USNR)  
  La Fontaine, Robert E. Apprentice Seaman (USNR)  
  La Porte, Leo F. Storekeeper 1st Class  
  Labit, Mervin P. Seaman 2nd Class  
  Laboc, Thomas J. Boatswain's Mate 1st Class  
  Labor, Steve J. Apprentice Seaman (USNR)  
  Lach, Edwin Machinist's Mate 1st Class  
  Lail, Jr., Thomas H. Apprentice Seaman (USNR)  
  Lajkowicz, Anthony J. Gunner's Mate 3rd Class  
  Lambert, Willie B. Watertender 2nd Class  
  Lamberti, Joseph Electrician's Mate 3rd Class  
  Lambeth, John W. Seaman 2nd Class  
  Lamothe, Edward A. Seaman 2nd Class  
  Lamping, Michael F. Fireman 2nd Class (USNR)  
  Lane, James K. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Larson, Kenneth F. Fire Controlman 2nd Class  
  Leach, Demas W. Seaman 2nd Class  
  Leachman, Jr., Thomas E. Seaman 1st Class (USNR)  
  Ledden, Herbert H. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Ledford, David E. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Leger, Henry E. Seaman 2nd Class (USNR)  
  LeMoure, Edward R. Storekeeper 3rd Class  
  Lewis, William H. Chief Machinist's Mate  
  Lindner, Robert A. Storekeeper 3rd Class  
  Livingston, David F. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Lockwood, George V. Fireman 3rd Class  
  Long, John Q. Fireman 3rd Class (USNR)  
  Lynch, Marcellus I. Seaman 2nd Class (USNR)  
  MacDonald, Gordon D. Seaman 1st Class  
  Mack, Harold J. Gunner's Mate 2nd Class  
  Mack, Joseph E. Aviation Machinist's Mate 3rd Class Aviation Unit VCS-4
  MacNeil, George I. Seaman 1st Class  
  Malone, Vernon Seaman 2nd Class  
  Masciarelli, Nicholas J. Electrician's Mate 3rd Class  
  McCampbell, Jr., Herbert J. Ensign (USNR)  
  McCann, Jr., Irving G. Lieutenant  
  McDonald, Gary L. Fire Controlman 2nd Class  
  McDougal, Francis E. Seaman 2nd Class (USNR)  
  McGovern, Francis J. Chief Watertender  
  McKinney, Jr., John H. Gunner (Warrant Officer)  
  McLain, J. Lynn Seaman 2nd Class  
  McNeal, Gordon F. Electrician's Mate 3rd Class  
  Meadows, Jr., William J. Gunner's Mate 2nd Class  
  Merchant, James F. Seaman 2nd Class  
  Mercier, William L. Storekeeper 3rd Class  
  Mernick, Charles T. Signalman 3rd Class (USNR)  
  Merriman, Thomas L. Seaman 1st Class  
  Miara, Louis B. Electrician's Mate 3rd Class  
  Mikula, Jr., John Storekeeper 3rd Class  
  Miller, Cleaveland D. Lt. Commander  
  Miller, Hubert W. Watertender 1st Class  
  Mills, Clifford E. Aviation Radioman 3rd Class Aviation Unit VCS-4
  Mills, Theodore H. Mess Attendant 2nd Class (USNR)  
  Minear, Byron A. Storekeeper 2nd Class  
  Mitchell, Albert C. Machinist's Mate 2nd Class  
  Moniz, Jr., Manuel Aviation Machinist's Mate 3rd Class Aviation Unit VCS-4
  Moore, Leonard E. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Moore, Thomas A. Machinist's Mate 1st Class  
  Munger, Leonard D. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Murray, Raymond J. Lieutenant (j.g.)  
  Neeld, Carlyle F. Seaman 2nd Class  
  Odom, Carl E. Seaman 2nd Class  
  Olive, Oliver R. Seaman 2nd Class  
  Orr, Jr., Robert E. Seaman 2nd Class  
  Ortis, Thomas M. Fireman 3rd Class (USNR)  
  Ott, Paul F. Seaman 2nd Class  
  Parker, George W. Seaman 1st Class  
  Parkhurst, Charles R. Fireman 1st Class  
  Patrick, James L. Corporal (USMC)  
  Patterson, Jr., George A. Fireman 3rd Class (USNR)  
  Peavy, Jr., William F. Storekeeper 2nd Class  
  Perling, Richard C. Radioman 3rd Class  
  Peters, Hugh A. Coxswain  
  Petri, Bruce A. Yeoman 2nd Class (USNR)  
  Phelps, Frank E. Seaman 1st Class  
  Phillips, Jack H. Seaman 2nd Class  
  Phillips, Thomas E. Seaman 1st Class  
  Pierson, Celoin A. Boatswain's Mate 2nd Class  
  Pitts, Richard Mess Attendant 1st Class  
  Polanowski, Theodore F. Electrician's Mate 3rd Class  
  Porter, Claude W. Shipfitter 3rd Class  
  Poss, Henry B. Seaman 1st Class  
  Pothier, Dolor Watertender 1st Class  
  Potter, Leo D. Electrician's Mate 2nd Class  
  Powell, Gearold E. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Prescott, Paul W. Seaman 1st Class  
  Price, Jr., Isaiah Mess Attendant 2nd Class  
  Pringle, Walter G. Signalman 2nd Class  
  Pyles, Robert L. Mess Attendant 2nd Class (USNR)  
  Rainwater, Robert D. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Randall, Norman H. Fireman 1st Class  
  Ray, Thomas R. Seaman 1st Class  
  Redding, Caleb R. Fireman 2nd Class (USNR)  
  Reed, James J. Pharmacist's Mate 2nd Class  
  Rehmert, George I. Seaman 1st Class  
  Reynolds, Joseph J. Yeoman 3rd Class  
  Richter, Werner M. Machinist's Mate 2nd Class  
  Ridenhower, Carroll T. Electrician's Mate 1st Class  
  Roberts, Bryant H. Storekeeper 2nd Class  
  Rogers, Jr., Russell A. Fire Controlman 3rd Class  
  Ross, Louis H. Fireman 3rd Class (USNR)  
  Ruiz, John Seaman 2nd Class  
  Sadler, Harold B. Apprentice Seaman (USNR)  
  Salerno, Alfonso J. Seaman 1st Class  
  Sanner, William J. Storekeeper 3rd Class  
  Scacchitti, Angelo A. Yeoman 3rd Class  
  Scales, Wallace F. Seaman 1st Class  
  Schuessler, Carl I. 2nd Lieutenant (USMCR)  
  Schwartz, Edward J. Fire Controlman 2nd Class  
  Sciarpelletti, Americo M. Baker 2nd Class  
  Scoggins, Dallas M. Seaman 1st Class  
  Scroggins, Wilson E. Boatswain's Mate 2nd Class
  Senese, Carmine R. Aviation Machinist's Mate 3rd Class Aviation Unit VCS-4
  Sersain, Simon L. Machinist (Warrant Officer) (USNR)  
  Sharr, John J. Shipfitter 3rd Class  
  Shaw, Jr., Freddie Mess Attendant 1st Class  
  Sheppard, Liston S. Seaman 2nd Class  
  Sherwood, Joseph R. Apprentice Seaman (USNR)  
  Shinkle, Edward J. Field Musician 1st Class (USMC)  
  Shook, Claude A. Fireman 1st Class  
  Simmering, Charles H. Seaman 1st Class  
  Skiratko, John Gunner's Mate 1st Class  
  Slink, Robert K. Ship's Cook 1st Class  
  Smiser, William K. Fire Controlman 1st Class  
  Smith, Elmer A. Machinist's Mate 1st Class  
  Smith, Jr., Jesse R. Machinist's Mate 1st Class  
*
Smith, Robert L.
Seaman 2nd Class (USNR)
  Snyder, Glenn A. Fireman 2nd Class  
  Spears, John P. Lieutenant (j.g.)  
  Stahl, Lewis C. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Stapleton, Roy P. Watertender 1st Class  
  Starks, William G. Seaman 2nd Class  
  Starr, Roscoe M. Pharmacist's Mate 2nd Class  
  Stelluto, Alphonse C. Seaman 2nd Class  
  Stephens, Clyde E. Fireman 3rd Class (USNR)  
  Stevens, Ellsworth W. Electrician (Warrant Officer)  
  Stevens, James W. Radioman 3rd Class  
  Stoudenmire, Robert L. Mess Attendant 2nd Class (USNR)  
  Strom, Arthur R. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Taylor, Paul J. Machinist's Mate 1st Class  
  Thomas, Robert M. Watertender 1st Class  
  Torrey, Guy E. Seaman 1st Class (USNR)  
  Trembley, Richard A. Seaman 2nd Class  
  Tucker, John T. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Turner, Ralph M. Seaman 2nd Class  
  Ulmer, William J. Fireman 1st Class  
  Umphress, Thomas J. Aviation Metalsmith 1st Class Aviation Unit VCS-4
  Volpe, Anthony Coxswain  
  Walters, George L. Chief Watertender (USNR)  
  Waner, Martin M. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Wasil, Joseph Ensign (USNR)  
  Watt, Robert E. L. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Watts, George E. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Way, Jack G. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Weatherly, Elbert J. Machinist's Mate 1st Class  
  Weber, Anthony Watertender 2nd Class  
  Weekly, Ezra E. Seaman 2nd Class  
  Wells, Edward R. Chief Yeoman  
  White, Thomas V. Carpenter's Mate 1st Class  
  Williams, Clifford V. Seaman 2nd Class (USNR)  
  Williamson, Lawrence R. Apprentice Seaman (USNR)  
  Willmarth, Kenneth Ensign (USNR)  
  Wingate, Ivy H. Fire Controlman 3rd Class  
  Wood, Thomas J. Fireman 2nd Class  
  Worley, Clyde Seaman 2nd Class  
  Yockey, Harris B. Private (USMC)  
  Young, Francis F. Fireman 3rd Class  
       
*
Lost in USS Astoria CA-34 while on temp. duty.


To submit a photo, biographical information or correction please email the webmaster.


Roll of Honor
Class Overview
Page published Oct. 24, 2015