HMS Courageous
Roll of Honour

In memory of those who lost their lives in
HMS Courageous
"As long as we embrace them in our memory, their spirit will always be with us"

Date
Name
Rate / Rank
Notes
Apr. 12, 1917
Hamilton, Edward J.
Stoker 2nd Class
Drowned
May 24, 1917
Brooke, Patrick H.
Sub-Lieutenant
Died of illness
Jan. 26, 1918
Boyce, Joseph E.
Chief Stoker
Sept. 3, 1918
Ashley, Sidney S.
Joiner
Died of illness
Feb. 15, 1919
Metcalf, Walter
Chief Petty Officer
Died of illness
Feb. 26, 1919
Clements, Nat F. J.
Able Seaman
Died of illness
Dec. 9, 1922
Cooke, Sidney E.
Signalman
Drowned
May 12, 1928
Aircraft loss 446 Flight FAA Fairey IIIF (Pilot Capt. E. J. O. Ellison)
Bolton, J. G.
Aircraftsman (RAF)
Carter, Percival R.
Telegraphist
June 25, 1928
Nicholson, John
Lieutenant
Crashed 463 Flight FAA
July 18, 1928
Fidler, Archibald F.
Able Seaman
On board accident
Feb. 7, 1929
Christie, Charles P.
Lt. Commander
Died of illness
Jan. 20, 1930
Pope, Archibald F. C.
Marine (RM)
On board accident
Feb. 27, 1930
Davey, Martin J.
Stoker Petty Officer
Died of illness
July 13, 1930
Watts, Cecil G. E.
Able Seaman
On shore motorcycle crash
Oct. 27, 1930
Sillar, David A. C.
Lieutenant
On board accident
Dec. 31, 1930
Cooke, William C.
Able Seaman
On board accident
Jan. 23, 1931
Habens, Eric C.
Able Seaman
Drowned
Mar. 17, 1931
Stowell, Ernest F.
Leading Stoker
Died of illness
Aircraft loss 446 Flight FAA Dart
May 19, 1931
Colquhoun, James A. S.
Lieutenant
Nangle, Henry N. M.
Lieutenant
Aug. 28, 1931
Appleton, Wilfred G.
Telegraphist
Feb. 17, 1932
Stanley, James
Able Seaman
Aircraft loss
Feb. 25, 1932
Ditton, Hugh
Lt. Commander
Aircraft loss
401 Flight FAA
Fairey Flycatcher
June 12, 1932
O'Brien, William
Chief Stoker
Died of illness
July 19, 1932
Easton, Sidney T.
Able Seaman
Died of illness
Sept. 26, 1932
King, Henry M.
Lieutenant
Aircraft loss
401 Flight FAA
Fairey Flycatcher
Feb. 5, 1933
Bond, Walter C. R.
Able Seaman
Died of illness
June 21, 1934
Coates, Arthur
Able Seaman
On board accident
Jan. 23, 1935
Hooper, Harry J.
Chief Petty Officer Writer
Died of illness
Apr. 6, 1935
Cass, Arthur
Ordinary Seaman
Died of illness
May 6, 1935
Jamieson, William J. M.
Ordinary Seaman
Struck by propeller
Feb. 15, 1937
Aircraft loss 821 Squadron FAA Blackburn Shark (K5619) missing in Mediterranean
Currie, William H.
Telegraphist
Lake, George E.
Sub-Lieutenant
MacDonald, Roderick W.
Lieutenant
Mar. 22, 1937
Jelf, Christopher B.
Lieutenant
May 11, 1937
Baxter, Frederick G.
Telegraphist
821 Squadron FAA
Aug. 17, 1937
Goldsmith, John A.
Lieutenant
Aircraft loss
810 Squadron FAA
Blackburn Shark
June 22, 1938
Dummer, John W.
Able Seaman
Died of illness
Sept. 10, 1939
Aircraft loss 822 Squadron FAA Fairey Swordfish (P4090)
Frizzell, Frederick
Naval Airman 1st Class
Playfair, William A H.
Lieutenant
Wheatman, Harold A.
Sub-Lieutenant (A)
Sept. 17, 1939
Vessel loss, sunk by U-29 (Kapitänleutnant Otto Schuhart)
Abbott, Kenneth R.
Telegraphist (RNVWR)
Acheson, Norman
Able Seaman
Agar, William R.
Leading Stoker
Alford, William H.
Able Seaman
Andrew, Alexander
Stoker 1st Class
Anstis, Ivor L.
Signalman
Ayres, Royston G. J.
Leading Supply Assistant
Bailey, Clifford W. W.
Engine Room Artificer 3rd Class
Baines, George W.
Chief Stoker
Baker, Charles H.
Able Seaman
Baker, Edward I.
Chief Air Artificer
Fleet Air Arm
Baker, Ernest W.
Stoker Petty Officer
Baker, George A.
Able Seaman
Ball, Arthur
Leading Stoker
Banbury, William H.
Stoker 1st Class
Banfield, Dennis S.
Aircraftman 2nd Class (RAF)
Barker, Horace
Signalman
Barrett, Frederick K.
Air Mechanic
Fleet Air Arm
Barry, John J.
Chief Engine Room Artificer
Bartlett, Thomas E.
Cook (O)
Bashford, Henry E.
Flight Sergeant (RAF)
822 Squadron
Baskerville, Walter P.
Stoker 1st Class
Bassett, Reginald A. C.
Able Seaman
Bath, Edward J. L.
Aircraftman 2nd Class (RAF)
Batt, Robert
Stoker 1st Class
Beale, Thomas J.
Stoker Petty Officer
Bean, Desmond C.
Leading Writer
Beer, Norris H.
Stoker Petty Officer
Beer, Reginald E.
Able Seaman
Beever, George H.
Painter 1st Class
Bennett, Gordon W.
Able Seaman
Bennett, Walter V.
Petty Officer
Berry, Harry
Marine (RM)
Bickham, Samuel M.
Chief Stoker
Biddington, Harold E.
Shipwright
Birnie, Alexander
Able Seaman
Bishop, Edward G.
Canteen Assistant (NAAFI)
Blackman, Frederick E.
Warrant Engineer
Blenkin, Joseph A.
Stoker 1st Class
Bolt, Albert J.
Able Seaman
Bolt, Christopher W. J.
Stoker 1st Class
Bond, Samuel
Able Seaman
Borlace, Samuel J.
Able Seaman
Bosworth, Charles H.
Flight Sergeant (RAF)
Bowden, Albert V.
Chief Electrical Artificer
Bowhay, William F.
Stoker 1st Class
Box, Arthur T.
Able Seaman
Brabyn, Charles
Shipwright 2nd Class
Brady, Leo J.
Chief Engine Room Artificer
Bray, William H.
Steward
Brennan, James
Stoker 1st Class
Brewerton, Elijah W. B.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Briggs, Robert
Stoker 2nd Class
Bright, Thomas
Stoker 1st Class
Brooks, Charles L.
Engine Room Artificer 1st Class
Brooks, Henry T.
Engine Room Artificer 1st Class
Brown, Alfred H.
Aircraftman 2nd Class (RAF)
Brown, James
Able Seaman
Brown, John
Stoker Petty Officer
Brown, Leonard
Mechanician
Brown, William A.
Leading Seaman
Brown, William J.
Stoker Petty Officer
Brunt, Joseph P.
Stoker 1st Class
Bryant, Gordon H.
Corporal (RAF)
Buckingham, Ernest J.
Cook (S)
Buckley, Daniel J.
Stoker 1st Class
Bunt, Samuel J.
Cook (S)
Burley, Cedric L.
Stoker 1st Class
Burrell, Lancelot S.
Able Seaman
Byrne, Douglas J.
Leading Air Fitter
Fleet Air Arm
Byrne, Reginald J. W.
Naval Airman 1st Class
811 Squadron
Cameron, James
Engine Room Artificer 1st Class
Campbell, Charles
Stoker Petty Officer
Cannons, Ernest G.
Able Seaman
Cantillon, John J.
Able Seaman
Canty, Leonard W.
Leading Steward
Cardew, Philip H.
Lt. Commander
Fleet Air Arm
Carey, Patrick
Stoker 1st Class
Carlisle, Godfrey I.
Leading Supply Assistant
Carpenter, Alfred B.
Leading Stoker
Carpenter, Frank S.
Able Seaman
Carson, Charles
Able Seaman (RNR)
Carter, Arthur
Stoker 1st Class
Cartwright, James
Leading Stoker
Cave, Ralph
Stoker 1st Class
Chamberlain, William E.
Chief Stoker
Champion, John J.
Cook (S)
Cheevers, Patrick
Stoker 2nd Class
Chinn, Cyril E.
Able Seaman
Clarke, Alfred S.
Chief Stoker
Clarke, William
Chief Stoker
Clay, Harry
Electrical Artificer 4th Class
Cload, Reginald W. G. A.
Leading Stoker
Coaker, Ernest A.
Chief Sailmaker
Coates, Joseph J.
Able Seaman
Coffin, Frank H.
Leading Stoker
Coker, John
Stoker Petty Officer
Cole, Clifford C.
Stoker 1st Class
Colegate, Edward G.
Leading Stoker
Collinge, Walter
Stoker 1st Class
Collins, Tom
Aircraftman 2nd Class (RAF)
Collins, William
Stoker 1st Class
Collinson, John E.
Able Seaman
Comaskey, Douglas W.
Petty Officer (Air Fitter)
Fleet Air Arm
Comer, William
Able Seaman
Connaway, Thomas
Stoker 1st Class
Connolly, Edward
Able Seaman
Connolly, Richard J. A.
Air Mechanic
Fleet Air Arm
Cook, Walter L.
Leading Stoker
Cooke, Albert E.
Stoker Petty Officer
Cooke, William J.
Able Seaman
Coombe, Frederick
Marine (RM)
Cooper, Charles
Leading Seaman (RNR)
Cooper, James
Stoker 1st Class
Cooper, Robert T.
Chief Stoker
Cooper, Sidney G. T.
Cook (S)
Copley, Walter H.
Canteen Manager (NAAFI)
Corbin, Wilson J.
Stoker 1st Class
Cornelius, Philip S. P.
Joiner 4th Class
Cornish, Edwin T.
Supply Assistant
Cornish, George E.
Marine (RM)
Cox, Ronald H.
Leading Steward
Crang, William J.
Mechanician
Crellin, George
Stoker 2nd Class
Cross, George
Seaman (RNR)
Curtis, Thomas
Stoker 1st Class
Curtler, Frederick A.
Chief Electrical Artificer
Daniels, Frank A.
Stoker 1st Class
Dark, Samuel T.
Petty Officer
Davey, Wilfred
Able Seaman
Davies, Frederick G.
Leading Stoker
Davies, George E. C.
Electrical Artificer
Davies, Henry W.
Petty Officer (Air Artificer)
Fleet Air Arm
Davies, Richard O.
Chief Petty Officer Sick Berth
De-Asha, Joseph M.
Seaman (RNR)
Delahaye, Edward L.
Petty Officer
Delaney, Robert
Stoker 1st Class
Delday, John L.
Stoker 1st Class
Devonport, John H.
Able Seaman
Dewing, Charles J.
Able Seaman
Dickson, John G.
Able Seaman
Dickson, Peter
Able Seaman
Dixon, Horace R.
Telegraphist (RNVWR)
Dixon, John G.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Dodgson, Matthew
Leading Air Fitter
Fleet Air Arm
Donovan, Arthur
Electrical Artificer
Drake, Stanley F.
Chief Petty Officer Writer
Dromgoole, John
Leading Seaman
Duge, Paul E.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Duggan, Patrick
Stoker 1st Class
Dullam, Ernest I.
Able Seaman
Dyer, William E.
Able Seaman
Eacott, George
Stoker 1st Class
Edwards, Albert F.
Seaman (RNR)
Ellis, Alan
Sick Berth Attendant (RNASBR)
Errington, Alfred
Stoker 1st Class
Escritt, Anthony
Stoker 1st Class
Etridge, Leslie S.
Musician (RMB)
Evans, Arthur E.
Engine Room Artificer 4th Class
Evans, Maurice
Ordinary Signalman (RNVR)
Fehily, Thomas J.
Stoker 2nd Class
Ferguson, Alexander
Signalman (RNVR)
Ferve, Lloyd P. H.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Finlayson, Alex
Seaman (RNR)
Fisher, Glyndwr V.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Fletcher, Austin R.
Marine (RM)
Fletcher, Dudley J.
Stoker 1st Class
Fletcher, James
Leading Stoker
Ford, Edward J.
Aircraftman 2nd Class (RAF)
Friend, Leonard H.
Stoker 1st Class
Frood, Frederick
Leading Cook (S)
Gibbens, William R.
Able Seaman
Gibbings, Archibald H.
Chief Petty Officer Cook (S)
Gibbins, Sidney J.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Gibbon, Francis W.
Ordinary Seaman
Gilbert, Branwell M.
Petty Officer Cook (O)
Giles, William T.
Able Seaman
Gillen, Henry
Engine Room Artificer 5th Class (RNR)
Glanville, Ernest H.
Stoker 1st Class
Glidden, William
Stoker 1st Class
Glover, Ernest
Able Seaman
Godfrey, George R.
Engine Room Artificer 1st Class (RNR)
Goodyear, Thomas H.
Seaman (RNR)
Grace, Joseph
Stoker 1st Class
Grant, George H.
Stoker 1st Class
Granville, Albert V. J.
Petty Officer Stoker
Gray, Arthur S.
Marine (RM)
Green, Frank
Leading Signalman
Green, Ronald
Leading Air Fitter
Fleet Air Arm
Greenleaf, Howard H. S.
Marine (RM)
Gregory, John
Telegraphist (RNVWR)
Griffiths, Courtney G.
Stoker 1st Class
Grigaitis, Francis
Petty Officer Telegraphist
Hackett, George W.
Sick Berth Attendant (RNASBR)
Haigh, Harry
Stoker 2nd Class
Hall, Albery E.
Stoker 1st Class
Hallihan, John J.
Able Seaman
Hamilton, John W.
Telegraphist (RNVWR)
Harman, Melville V. A.
Leading Seaman
Harris, Stanley R.
Boy 1st Class
Age 17
Harris, William J.
Petty Officer Stoker
Hart, Charles S.
Mechanician 1st Class
Harvey, John G.
Leading Seaman
Hasler, James H.
Stoker 1st Class
 
Hatch, Fred
Stoker 1st Class
Died of injuries Sept. 18
Hayter, George H.
Able Seaman
Heath, James R.
Colour Serjeant (RM)
Hebblethwaite, William F.
Chief Petty Officer Steward
Hellier, Albert
Engine Room Artificer 1st Class
Hickey, William F.
Stoker 1st Class
Hinde, Harold
Corporal (RAF)
Hitchings, William R.
Petty Officer Stoker
Hocken, Alfred J.
Commissioned Gunner (T)
Hocken, Harold B.
Aircraftman 2nd Class (RAF)
Holberton, John A.
Petty Officer Stoker
Holloway, Richard W.
Telegraphist (RNVWR)
Holmes, John W.
Able Seaman
Holt, Albert J.
Able Seaman
Honeywell, John R.
Air Mechanic
Fleet Air Arm
Horton, Elias
Stoker 1st Class
Hoskin, Ronald R.
Electrical Artificer 1st Class
Howard, James
Marine (RM)
Hucker, Walter J.
Able Seaman
Hudson, Frederick E.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Hughes, Emrys
Cook (S)
Hulme, Herbert
Able Seaman
Humble, Frederick J.
Musician (RMB)
Hunt, Frederick G.
Able Seaman
Hunter, John
Able Seaman
Ingram, Anthony F.
Lieutenant
811 Squadron FAA
Ive, John Leonard S.
Leading Seaman
Ivey, Frederick C.
Able Seaman
Jackson, George
Stoker 1st Class
Jackson, John W.
Stoker 1st Class
Jacobs, John G.
Leading Aircraftman (RAF)
James, Albert
Stoker 1st Class
James, Cecil W.
Stoker 1st Class
James, Christopher
Marine (RM)
Jeffries, Sidney H.
Master at Arms
Jenkins, Cecil J. H.
Blacksmith 1st Class
Jenkins, Robert J.
Petty Officer
Jermyn, William J.
Leading Seaman (RNR)
Jess, George B.
Warrant Supply Officer
Jessop, Stanley
Ordnance Artificer 1st Class
Johns, Albert C.
Shipwright 3rd Class
Johns, George W.
Stoker 1st Class
Johnson, William E.
Chief Stoker
Johnston, Robert E.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Joiner, Henry
Stoker 1st Class
Jones, George F.
Able Seaman
Jones, Hugh W.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Jones, Robert V.
Able Seaman
Jones, William E.
Chief Stoker
Jones, William J.
Chief Stoker
Joynes, Reginald V.
Stoker 1st Class
Keeling, John E.
Stoker 1st Class
Kelly, Denis
Able Seaman
Kemp, Alfred J
Able Seaman
Kemp, Cyril A.
Electrical Artificer 4th Class
Kent, George W.
Able Seaman
Kenton, Eric G.
Able Seaman
Kerridge, Oswald L.
Supply Assistant
Kibble, Ernest D. G.
Marine (RM)
King, Albert
Stoker 1st Class
King, Thomas A.
Stoker 1st Class
King, William K.
Boy 1st Class
Age 17
Kitson, Clarence
Stoker 1st Class
Knott, Albert V.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Laffan, James
Ordinary Seaman (RNVR)
Landers, John J.
Able Seaman
Lane, Frederick B.
Cook (S)
Langler, Frederick G.
Able Seaman
Langmaid, Joseph
Stoker 1st Class
Latham, John D.
Warrant Writer Officer
Lattimer, Robert
Able Seaman
Lawley, Victor
Stoker 1st Class
Lawrey, Martin
Paymaster Commander
Lee, Sydney R.
Aircraftman 1st Class
Lee, Thomas
Stoker 1st Class
Leigh, Harry
Able Seaman
Lillecrap, Harold J.
Electrical Artificer 1st Class
Little, James
Able Seaman (RNVR)
Logan, John
Stoker 1st Class
Lovelock, Cyril W. W.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Lumber, Albert E.
Chief Petty Officer
Luscombe, Herbert
Petty Officer Stoker
Luxton, Herbert W.
Chief Mechanician
MacDonald, Thomas D. M.
Lieutenant (A)
811 Squadron FAA
Main, Ronald F. H.
Boy 1st Class
Age 16
Makeig-Jones, W. T.
Captain
Commanding Officer
Makin, George
Stoker 1st Class
Makings, Frank
Marine (RM)
Mallett, Charles W. P.
Stoker 1st Class
Mann, Leslie W. E.
Petty Officer Stoker
Marsh, Alfred
Naval Airman 1st Class
811 Squadron FAA
Mason, John
Petty Officer Stoker
Matheson, Harold G.
Canteen Assistant (NAAFI)
May, Sidney J.
Able Seaman
McCarthy, Michael A.
Air Mechanic
Fleet Air Arm
McCauley, Henry
Able Seaman
McCormick, Samuel
Able Seaman
McIntyre, Alexander
Stoker 1st Class
McIntyre, Charles C.
Joiner 4th Class
McKay, John
Able Seaman
McKinlay, Samuel
Leading Cook (S)
McLean, William F. J.
Supply Assistant
McNeil, Robert A.
Aircraftman 1st Class (RAF)
McNeill, Thomas
Petty Officer
Mead, George K.
Stoker 1st Class
Mee, Ernest
Able Seaman
Meyrick, Ronald G.
Stoker 1st Class
Millar, James
Able Seaman
Miller, Lewis H.
Cook (S)
Mills, Albert
Stoker 1st Class
Millward, Henry L.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Minns, Percy W.
Able Seaman
Mitchell, Frederick J.
Leading Air Fitter
Fleet Air Arm
Molyneux, Richard
Able Seaman (RNVR)
Monaghan, Harold S.
Chief Stoker
Moon, Thomas
Seaman (RNR)
Moore, Cyril J.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Moore, Thomas H.
Chief Petty Officer Supply
Morgan, Cyril G.
Stoker 1st Class
Mount, Harold
Able Seaman (RNVR)
Myers, Isaac
Stoker 1st Class
Neald, William A.
Able Seaman (RNVR)
Nethercott, John J.
Electrical Artificer 4th Class
Newsome, William J.
Petty Officer Stoker
Nield, Albert
Able Seaman (RNVR)
Nile, Frederick G.
Able Seaman
Nile, John
Leading Steward
Noble, William W. S.
Petty Officer
Norrish, George E.
Corporal (RAF)
Northey, John
Stoker 1st Class
Norton, Ivor J. S.
Telegraphist (RNVWR)
Norton, Reginald
Able Seaman (RNVR)
O'Brien, Patrick J.
Commissioned Boatswain
Oliver, Edwin A.
Able Seaman
O'Sullivan, Patrick J.
Chief Petty Officer Writer
Oughton, Thomas
Painter 3rd Class
Owen, Bernard J.
Petty Officer Airman
811 Squadron FAA
Palmer, Reginald D. C.
Leading Cook (S)
Payne, George T.
Leading Telegraphist
Peach, Ernest
Marine (RM)
Pearce, Clifton G.
Engine Room Artificer 5th Class
Pearse, Emmanuel A.
Chief Stoker
Pearson, Percy
Able Seaman
Pedrick, William A.
Stoker 1st Class
Penglase, Daniel
Seaman (RNR)
Penman, Alfred
Aircraftman 1st Class (RAF)
Penna, Arthur J.
Ordnance Artificer 3rd Class
Penny, George E.
Mechanician
Penprase, John H.
Cook (S)
Percival, Cecil
Chief Petty Officer Supply
Perkins, Ernest J.
Chief Engine Room Artificer
Perkins, William J.
Petty Officer Stoker
Perrett, William J.
Able Seaman
Peskett, Walter H.
Stoker 1st Class
Phipps, Arthur
Boy 1st Class
Age 16
Pike, Eric T.
Stoker 1st Class
Pilkington, Walter A.
Leading Writer
Pill, Arthur G.
Leading Steward
Pink, Edward G.
Leading Air Fitter
Fleet Air Arm
Pithie, Robert M.
Engine Room Artificer 5th Class (RNR)
Pollard, Gerald J. B.
Sub-Lieutenant
822 Squadron FAA
Power, James J.
Stoker 1st Class
Powlesland, Wallace
Petty Officer Stoker
Pratt, Gilbert F.
Leading Seaman
Pritchard, Ronald
Able Seaman
Prowse, Frederick J. C.
Leading Stoker
Puleston, Henry E.
Petty Officer Cook (S)
Pulleybank, Stanley J.
Electrical Artificer 4th Class
Purnell, John H.
Steward
Quirk, Arthur G.
Canteen Assistant (NAAFI)
Radnedge, Walter H.
Leading Telegraphist
Rathbone, William J.
Able Seaman
Rea, William
Stoker 1st Class
Rees, Francis A.
Chief Petty Officer (Air Fitter) Fleet Air Arm
Reid, John
Able Seaman
Richards, Robert H.
Electrical Artificer 1st Class
Richards, Robert J.
Able Seaman
Riley, Edward W.
Stoker 1st Class
Rivett, Robert C. R.
Leading Seaman
Robertson, George
Stoker 1st Class
Robinson, Hugh P.
Seaman (RNR)
Roby, Thomas
Stoker 1st Class
Rogers, Leonard J.
Stoker 1st Class
Rogerson, Thomas W.
Able Seaman
Runnegar, James J.
Aircraftman 2nd Class (RAF)
Russell, Horace
Stoker 1st Class
Ryder, John R.
Stoker 1st Class
Sailsbury, William H.
Electrical Artificer 2nd Class
Sanders, Arthur
Ordinary Seaman
Sanderson, Charles H.
Engine Room Artificer 5th Class
Scott, Ernest B.
Leading Seaman
Shears, William J.
Shipwright 1st Class
Shearwood, Ronald C.
Able Seaman
Sheldon, Charles H.
Leading Stoker
Sheldon, Ivor A.
Able Seaman
Shepherd, Alfred J. H. M.
Blacksmith 3rd Class
Sheridan, Harold L.
Petty Officer Writer (RNVR)
Shore, Harry
Petty Officer
Simpson, Frederick J.
Petty Officer
Simpson, Robert
Marine (RM)
Singer, James
Petty Officer Telegraphist
Skinner, Ivor
Telegraphist (RNVWR)
Smille, Thomas
Able Seaman
Smith John
Able Seaman
Smith John
Able Seaman
Smith, Ernest W. G.
Chief Engine Room Artificer
Smith, Frederick C.
Stoker 1st Class
Smith, Frederick J.
Commissioned Gunner
Smith, George
Aircraftman 2nd Class (RAF)
Smith, James A. J.
Marine (RM)
Smith, William J.
Engine Room Artificer 1st Class
Spike, Robert R.
Chief Mechanician
Spiller, Geoffrey W.
Writer
Spilman, James J.
Warrant Engineer
Staddon, Reginald
Stoker 1st Class
Stafford, Thoman F.
Boy 1st Class
Stanaway, William H.
Able Seaman
Stapleton, Ernest
Petty Officer Stoker
Steel, Benjamin R.
Petty Officer
Steel, John A.
Able Seaman
Stephens, Albert
Stoker 1st Class
Stephens, Edward J.
Chief Engine Room Artificer
Stephens, Thomas
Able Seaman
Stevens, Albert
Chief Engine Room Artificer
Street, Francis J.
Writer
Stribling, Albert E.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Strong, William T.
Blacksmith 1st Class
Stuart, Samuel
Able Seaman
Stubbs, Harold
Marine (RM)
Sturgeon, John
Able Seaman
Sumner, Samuel A.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Tabley, Robert W.
Stoker 1st Class
Tamlyn, Harold H. J.
Leading Air Fitter
Fleet Air Arm
Tapper, Albert V.
Shipwright 2nd Class
Targett, Stanley L. G.
Marine (RM)
Taylor, Walter
Leading Stoker
Temlett, Harold J.
Stoker 1st Class
Thatcher, Frederick H.
Able Seaman
Thatcher, Stanley V.
Able Seaman
Thomas, Frederick E.
Able Seaman
Thomas, Frederick H.
Chief Ordnance Artificer
Thomas, James
Stoker 1st Class
Thomas, William S.
Stoker 1st Class
Thompson, George C.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Thompson, William J.
Leading Stoker
Thwaites, Joseph H.
Electrical Artificer 3rd Class
Tibbs, Ernest E.
Able Seaman
Tilbrook, John
Marine (RM)
Tinney, James
Able Seaman
Toft, Anthony G.
Stoker 2nd Class
Tomlinson, William E.
Schoolmaster Commissioned Warrant Officer
Towl, Thomas
Leading Stoker
Tree, Herbert J.
Able Seaman
Trevorrow, William T. R.
Chief Petty Officer Sick Berth
Trotter, Thomas
Stoker 1st Class
Tully, John W.
Leading Air Fitter
Fleet Air Arm
Turley, Albert E.
Able Seaman
Turner, Samuel H.
Leading Air Fitter
Fleet Air Arm
Tushingham, James T.
Able Seaman
Twomey, Thomas
Stoker 1st Class
Veale, Charles F.
Leading Seaman
Venners, Thomas
Able Seaman
Vickery, Bertie
Stoker 1st Class
Vincent, Gideon G. L.
Chief Petty Officer
Wadham, William J.
Able Seaman
Waldron, Albert E.
Able Seaman
Waldron, Percival
Electrical Artificer 1st Class
Wallace, Edgar P.
Canteen Assistant (NAAFI)
Wallis, Garfield
Petty Officer Stoker
Walsh, Michael
Shipwright 1st Class
Walters, Peter C.
Able Seaman
Walton-Wilson, Hugh J. C.
Lieutenant
811 Squadron FAA
Ward, Harold W.
Able Seaman
Ward, James
Able Seaman
Warn, Douglas J.
Electrical Artificer 5th Class
Warren, William G.
Able Seaman
Wasling, Albert E.
Steward
Waters, Edgar H. W.
Chief Engine Room Artificer
Watford, Richard C.
Corporal (RAF)
Watkin, Frederick
Signalman
Watkins, Albert J.
Boy 1st Class
Watkinson, Hugh
Ordinary Seaman
Watt, Mark
Stoker 1st Class
Wayne, Sidney E.
Steward
Webester, Granville E. C.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Weekes, William
Leading Air Fitter
Fleet Air Arm
Wheeler, Charles
Marine (RM)
White, Herbert
Chief Joiner
White, Joseph A.
Stoker 1st Class
Whitla, James
Able Seaman
Wilbourne, Diamond L.
Petty Officer
Wilding, William
Engine Room Artificer 1st Class
Willcocks, Sidney J.
Stoker 1st Class
Williams, Caradoc G.
Marine (RM)
Williams, David F.
Sub-Lieutenant (A)
822 Squadron FAA
Williams, Eric
Boy 1st Class
Age 17
Williams, Ernest H.
Chief Engine Room Artificer
Williams, Herbert C. V.
Sergeant (RAF)
Williams, John G.
Telegraphist
Wills, Harold H.
Able Seaman
Wills, Ronald R.
Able Seaman
Wilson, Donald
Marine (RM)
Wilson, Joseph
Engine Room Artificer 1st Class
Wilson, Michael J.
Stoker 1st Class
Winser, Samuel A. G.
Marine (RM)
Winter, John H.
Warrant Engineer
Wood, Charles
Stoker 1st Class
Woodhouse, Donovan H.
Able Seaman
Woolcock, Ernest F.
Leading Stoker
Wright, Chaseley E. T.
Aircraftman 1st Class (RAF)
Yates, Henry R.
Marine (RM)
Yearsley, James
Able Seaman
Young, Charles E.
Leading Stoker
Young, John
Stoker 1st Class
Younger, James
Leading Cook (S)
RNVWR= Royal Naval Volunteer Wireless Reserve.
 
NAAFI= Navy Army and Air Force Institute.
 
RNASBR= Royal Naval Auxiliary Sick Berth Reserve.
 
RMB= Royal Marine Band.



To submit a photo, biographical information or correction please email the webmaster.


Roll of Honour
Page published Aug. 9, 2018