MaritimeQuest Contributors List

The people on this list have contributed to the material on this website
making it better for everyone, thank you all!


Name
Location
Rene' L. Pocock
Texas, U.S.A.
John Asmussen
Copenhagen, Denmark
David Page
Plymouth, England
Steve Johnson
Plymouth, England
James C. O'Connor, USN
U.S.A.
US Navy
Coxswain
USS Turner DD-648
David L. Merrill, USN
(1922-2005)
Texas, USA
US Navy
Radioman 1st Class
USS Turner DD-648
Ingo Bauernfeind
Köln, Germany
Dave Krawczyk
Canada
Bill Wilson, USN
Coppell, Texas
US Navy
Radioman 2nd Class
USS Trumpetfish SS-425
Michael Zarecky
Ft. Worth, Texas
Tommy Luera
Irving, Texas
Brian Borowczak
Dallas, Texas
Erik Ask
Bergen, Norway
Tom Arild Smedsrud
Oslo, Norway
Lynn Monson
Queensland, Australia
Terry Hinz
Saskatoon, Saskatchewan, Canada
Alex Shand
Dundee, Scotland
Geoff Hall
Melbourne, Australia
Marianne van Lunter-Theys
Torroella de Montgri, Spain
Thomas L. Epps, USN
At Sea
US Navy
USNS Arctic T-AOE-8
Mario Hillje
Wilhelmshaven, Germany
Deloris Anderson
Cape Sable, Nova Scotia, Canada
Jon Stacy
Belleville, Illinois
Linda Symonds
Cape Sable, Nova Scotia, Canada
Ian Clowes
Chester, England
Marcus Pennell
Brighton, England
Yves Sucaet
Wetteren, Belgium
Robert Edmonds
London, England
Ministry of Defense (Ret.)
David Holloway
England
Lloyd Madsen
Poughkeepsie, New York
Jean Secardin
France
Wayne Scarpaci
Gardnerville, Nevada
Dave Marshall
New York
Vincent O'Grady
Melbourne, Australia
Michael Hipler
Bochum, Germany
Roy C. Thomas, USN
Newark, California
US Navy
Sonarman 1st Class
USS O'Brien DD-725
A. R . "Peter" Winstone, RAN
Melbourne, Australia
Royal Australian Navy
Neil Winstone
Melbourne, Australia
William "Bill" Patten, RN
Royal Navy
Able Seaman
John Patten
Derbyshire, England
Amory M. Houghton III, USN
Yarmouth, Maine
US Navy
USS Missouri BB-63
Roi Pinheiro
Portugal
Kenneth Watson, RCN, ERA
Halifax, Nova Scotia, Canada
Royal Canadian Navy
Gilbert von Studnitz
Benicia, California
Adi Matus, IDAF
Israel
Michael Auerbach
Wayne, New Jersey
Charlie Chivers, RN
Portishead, England
Royal Navy
HMS Amethyst U-16
(World War II)
Gustavo Toscano
Rio de Janeiro, Brazil
Nicholas Bowen
Newton, Connecticut
Stephen Bodycote, RN
England
Lt. Royal Navy Ret.
Nick D'Amato, RAN
Melbourne, Australia
Joan Meyer
Walnut Creek, California
Clyde George
Newport News, Virginia
Michael "The Cowboy" Stevenson
Lewisberry, Pennsylvania
U505 Drag Racing Team
www.streettostrip.org
Rob Howell
Columbia, Missouri
Barry Flahey
Manotick, Ontario, Canada
Alfred "Alf" Hughes
Conglenton, Cheshire, England
Vladimir Tarnovski
Zagreb, Croatia
Jim Reilly
Ft. Wayne, Indiana
Richard H. Smith
Katy, Texas
Peter F. Williams
Heathcote, New South Wales, Australia
Janice Lilian Kraft
Isle of Man
Reiner Kraft
Seattle, Washington
Alan Sutherland, RN
Manchester, England
Royal Navy
HMS Duke of York (World War 2)
David Williams
Manchester, England
Fred Claessen
Eindhoven, Netherlands
Paul Cassidy
Amsterdam, Netherlands
Andrew Dolezal
Ljubljana, Slovenia
J. Cangiano
Massachusetts, USA
Sam Clack
Southampton, England
RMS Arundel Castle
Alan Clack
Southampton, England
Edward Failes, RN
(1924-1992)
Royal Navy
HMS Unicorn (1942-1946)
John Failes
Sydney, Australia
Edward E. Lee
Presque Isle, Maine
USAF Ret.
Richard Ward
Brisbane, Australia
Edwin C. J. Reed, RN
(1920-2004)
Royal Navy
HMS Howe (World War 2)
Tracey Reed
Lithgow, Australia
Darrell V. Bumby, RN
(1923-2007)
Grimsby, England
Royal Navy
HMS Indefatigable (World War 2)
Jack B. Atkinson, RN
Grimsby, England
Royal Navy
HMS Indefatigable
John Bumby
Grimsby, England
Ralph Currell
Mississauga, Ontario, Canada
Arne L. Brunner, USMC
Doylestown, Pennsylvania
United States Marine Corps
Georg von Rauch
Highland Park, New Jersey
Phil Edmonds
London, England
Cameron Edmonds
London, England
Bill Willoughby Hart, RN
Eldroth, England
Royal Navy
HMS Chequers R-61 (1945-46)
Emil Besirevic
Sweden
Barry Lockyer, RN
Ocala, Florida
Arthur Holroyd, RN
(1917-1995)
United Kingdom
Royal Navy
Able Seaman
HMS Eagle (94)
Stan Holroyd
Dunstable, Bedfordshire, England
Kirsty North
Erith, England
Clyde Nordan
Portsmouth, Virginia
James A. Flood
Delray Beach, Florida
Erik Pilcher
Viersen, Germany
Barry Pearce, RN
Lee-on-Solent, England
Royal Navy
Jon Burns
Romford, Essex, England
Richard Griffin, RN
(1921-1999)
Reading, England
Royal Navy
HMS Illustrious (World War 2)
Di Rayburn
Bracknell, England
Gilbert F. Holcomb, USN
(1893-1973)
US Navy
Pattern Maker 1st Class
USS Arkansas BB-33
Karen Holcomb Cloherty
Rockford, Michigan
William Booker, RN
Adelaide, Australia
Royal Navy
801 Squadron
HMS Bulwark R-08
Collin Renshaw
Adelaide, Australia
Samantha Stewart
Margate, England
Denis Tither, RN
St. Ives, England
Royal Navy
HMS Ark Royal R-09
Jonny Ferenc Greff
Bergen, Norway
Robert Gardner
Darien, Illinois
Professor Cyril Latimer, RNR
Sydney, Australia
Royal Navy
HMS Teazer F-23
Cole Stockman
Melbourne, Australia
Philip J. Heydon, ISM
Somerset County, England
Ministry of Defense (Ret.)
David Buell
Tujunga, California
Lt. Cdr. K. Stewart Hett, MBE, RN
England
Royal Navy
HMS Amethyst F-116
Ryan Buck
San Diego, California
Howard "Howie" Fields
Bergenfield, New Jersey
Michael Woodard
Tallahassee, Florida
Gururaj Das
Mysore, India
Michel Guyot
Paris, France
Detlef Westphal
Bremen, Germany
Alan Blair
Abronhill, Scotland
Leo & Frans Van Ginderen
Antwerp, Belgium
Terje Langoy
Bergen, Norway
Arthur Walker, RN
Agergele, Wales
Royal Navy
HMS Furious (World War 2)
Darryl Hyde
Warrington, England
Jim R. Steel, RN
South Australia
Royal Navy
HMS Colossus (World War 2)
Jan Stokes
South Australia
Robert Guyot
(1920-2008)
Strasbourg, France
Marine Nationale (1938-1942)
Quartier-Maître Chef
Battleship Dunkerque
Hugo R. Sochi
Mendoza, Argentina
Erich R. Halupczok
Mendoza, Argentina
Kriegsmarine
Maschinengefreiter
Admiral Graf Spee
Ana Marcela Halupczok
Mendoza, Argentina
General Enrique R. Dick
Martinez, Argentina
Ejército Argentino
William "Bill" Thomas Clegg, RN
(1881-1967)
Royal Navy
Able Seaman
HMS Irresistible
Robert "Bob" Green
Corton, Denham, England
Rolf W. Luedecke
Celle, Germany
Magnus Tveiten
Norway
John Knowles, RN
(1906-1982)
Royal Navy
Able Seaman
HMS Duke of York
John Knowles Jr.
Manchester, England
Delia S. Neumann
Mendoza, Argentina
Thomas J. Flanagan, RN
Hale Village, England
Royal Navy
Stoker Mechanic
HMS Consort
Elena and Dmitry Bocharov
Murmansk, Russia
Mike Newton
County Roscommon, Ireland
William Leitch, RN
United Kingdom
Tony Stimson
Adelaide, Australia
David Cueto Collao
Villa Alemana, Chile
Richard Brito
Vina del Mar, Chile
Martin and Marie Scobie
Torquay, England
Peter Ford
Hamble, Hampshire, England
Jason Cole, RN
Brentwood, England
Royal Navy
Radio Operator (Submarines) 1C
HMS Osiris S-13
Rachel North
Erith, England
Arne Pyson
Oostende, Belgium
Oostende-Dover Line
Ian Johnson
Fremantle, Australia
Erik Ettrup
Stavanger, Norway
Markus Titsch
Wilhelmshaven, Germany
Maxim Kaloshkin
Moscow, Russia
Richard Hood, RN
London, England
Willem Eerland
Nieuw-Lekkerland,
Netherlands
Chris Wood
Bordon Hants, England
Cdr. Richard Scarborough, USN
Texas, USA
U. S. Navy Retired
David Wolley
Liverpool, England
Julia North
Erith, England
Terry North
Erith, England
Paul Garnett
Massachusetts, USA
Fred P. Frankville, USMC
Illinois, USA
Dog Company, 7th Marines,
1st Marine Div. Korea 1950-51
Charles W. Curley, USMC
New York, USA
Dog Company, 7th Marines,
1st Marine Div. Korea
Mark Fetscher
Newcastle, Australia
Julie Nelson
Annesley, England
Patricia Lee
Connecticut, USA
Seo Dae-Won
Mokpo, Republic of Korea
Friedrick Bachmann
Argentina
Kriegsmarine
Maschinengefreiter
Admiral Graf Spee
Alec Cap
Cheshunt, Hertfordshire, U.K.
Rev. Owen Vigeon (Ret.)
Coventry, England
Royal Navy
Ordinary Signalman
HMS Anson
Patrick Langrishe
Kent, England
Colonel John Talbot
Kent, England
Peter Adams
Andalucia, Spain
Sejar Bekirow
Herne, Germany
Les & Sandy Cridland
Orange, NSW, Australia
Tihomir Bregar
Zagreb, Croatia
Edward F. Malet de Carteret
Jersey, Channel Islands, U.K.
John Coxhead
Hampshire, U.K.
Steve Sims
Sheffield, South Yorkshire, U.K.
Stefan Piel
Herford, Germany
Klaus-Rainer Forst
Löhne, Germany
Gudmundur Falk
Keflavik, Iceland
Alexander Monreal
Hamrun, Malta
Bernard Roberts, R.N.
Dunedin, New Zealand
Royal Navy
Able Seaman
HMS Theseus
Pavel Vancata
Prague, Czech Republic
James Jossman
Michigan, U.S.A.
U.S. Navy
George Carr
Cheshire, U.K.
William "Bill" Brown
United Kingdom
Royal Navy
Telegraphist
HMS Indomitable
Bill Glucksman
United States
Phil Plumbe
Melbourne, Australia
Larry G. Turner, Sr.
Virginia, U.S.A.
Gerald Bevan, R.N.
Wales, U.K.
Royal Navy
Stoker Mechanic
HMS XE-8
Frank Leigh
Frankston, Victoria, Australia
Sidney "Sid" Hudson, R.N.
Hartlepool, Durham, U.K.
Royal Navy
Stoker 1st Class
HMS Implacable
Vic Warrington
Hervey Bay, QLS, Australia
Royal Navy
Lieutenant
Kees Maarleveld
Rotterdam, Netherlands
John Shepherd, R.N.
North Island, New Zealand
Royal Navy
Chief Mechanician
HMS Hermes R-12
Roy Ramsbottom
Norfolk, U.K.
John W. Parmer, U.S.N.
Santa Rosa, California
U.S. Navy Const. Battalion
Jaap de Moor
Netherlands
Royal Netherlands Navy
John Hutchinson
Chatham, Massachusetts
Cdr. David Stevens, RANR
Australia
Royal Australian Navy
Colonel John Fidler
U.K.
British Army
Michael Blatchford, U.S.N.
Michigan, U.S.A.
Christian Heiss
Germany
Leonard H. Holden, Jr.
Arkansas, U.S.A.
United States Army
Jim Adkison
Oklahoma, U.S.A.
David Butler
Portsmouth, Hampshire, U.K.
Royal Navy
Margaret Gilmour
Lancashire, U.K.
Raymond Berry
Cheshire, U.K.
Dennis Crompton
New Zealand
Chris Lane
Lancashire, United Kingdom
Keith Brooker
Essex, United Kingdom
Tony Sadd
South Norfolk, U.K.
Royal Navy
Jim Gallie, R.N.
Christchurch, New Zealand
Royal Navy
Boy 1st Class
HMS Victorious
Burkhard Preiss
Bremen, Germany
Gerhard H. Ehlers
Odenthal, Germany
Layton Buckner
Texas, U.S.A.
Carlo De Rogatis
Italy
Len Scott, R.N.
Scarborough, England
HMS Amphion P-439
Jock Pflanz
Adelaide, Australia
Lesley Mills
Newhey, England
Jose Manuel Budiño Carlés
Marin, Spain
Pete Bates
Milton Keynes, U.K.
Anthony M. "Tony" Waite
Wellington, Somerset, England Marine Engineer British Army
Christian Levaufre
Périers, France
Larry Buckley
Co. Tipperary, Ireland
Tom Fleming
California, U.S.A.
Benjamin "Ben" Beards
Wolverhampton, U.K.
Lindsay Agnew
South Queensferry, Scotland
Robert L. Crawford
Thomasville, Georgia, U.S.A.
David Evans
Essex, U.K.
Walter Loetell
California, U.S.A.
Steve Wood

Westcliff-on-Sea, Essex, U.K.