USS Warrington DD-383
Roll of Honor

In memory of those who lost their lives in
USS Warrington DD-383
"As long as we embrace them in our memory, their spirit will always be with us"

Name
Rate
Ahlers, Julian W.
Soundman 2nd Class (USNR)
Aldinger, Roger C.
Fireman 2nd Class (USNR)
Allen, Lloyd P.
Fireman 2nd Class (USNR)
*
Anderson, Emil E.
Seaman 1st Class (USNR)
Andress, Norman I.
Boilermaker 1st Class
Andrews, Jerrard H.
Chief Machinist's Mate
Andrus, Melvin E.
Seaman 2nd Class (USNR)
Arbogast, Eugene F.
Seaman 1st Class (USNR)
Bagley, Donald R.
Machinist's Mate 2nd Class (USNR)
Bailey, Robert L.
Seaman 1st Class (USNR)
Bandkau, Marvin P.
Fireman 2nd Class (USNR)
Banke, Herbert M.
Fireman 2nd Class (USNR)
Barker, Jr., Stephen J.
Seaman 1st Class (USNR)
Basuini, Bernie A.
Biolermaker 2nd Class
Baugh, Bill H.
Seaman 2nd Class (USNR)
Bennett, Sr., Chester A.
Fireman 2nd Class (USNR)
Berger, Andrew L.
Fireman 2nd Class (USNR)
**
Bienapfl, James F.
Seaman 2nd Class (USNR)
Bond, Fred W.
Machinist's Mate 2nd Class
Bonstrom, Harold
Fireman 2nd Class (USNR)
Boyd, Perley J.
Steward's Mate 1st Class (USNR)
Brady, Thomas R.
Signalman 3rd Class (USNR)
Brand, James A.
Seaman 1st Class (USNR)
Breeze, John D.
Fireman 2nd Class (USNR)
Brown, Robert M.
Seaman 2nd Class (USNR)
Brown, William E.
Fireman 2nd Class (USNR)
Burton, John W.
Fireman 2nd Class (USNR)
Campbell, Cimuel P.
Steward's Mate 2nd Class (USNR)
Carlin, William D.
Radio Technician 3rd Class (USNR)
Chapman, Billy R.
Soundman 2nd Class (USNR)
Coleman, Sidney W.
Steward's Mate 1st Class (USNR)
Collier, Henry F.
Seaman 1st Class (USNR)
Cooper, Joseph H.
Steward's Mate 2nd Class (USNR)
Craig, Chester M.
Seaman 2nd Class (USNR)
Crawford, Jr., Lige
Seaman 1st Class (USNR)
Cross, Clyde B.
Radioman 2nd Class (USNR)
Davidson, Joseph S.
Machinist's Mate 2nd Class
Davis, Donald C.
Fire Controlman 3rd Class (USNR)
Davis, Kenneth S.
Lieutenant (USNR)
De Marco, Salvatore L.
Radioman 3rd Class (USNR)
Delee, William
Seaman 2nd Class (USNR)
Di Lorenzo, Benjamin M.
Seaman 1st Class (USNR)
Dillon, Edward T.
Seaman 2nd Class (USNR)
Dillon, Jr., Clarence
Seaman 2nd Class (USNR)
Dinardi, Joseph
Machinist's Mate 2nd Class
Dotson, Thomas E.
Seaman 1st Class (USNR)
Duncan, Robert A.
Seaman 2nd Class
Duvall, Jr., Louis
Signalman 3rd Class
Easton, Elmore R.
Watertender 3rd Class (USNR)
Edwards, Dallas F.
Electrician's Mate 2nd Class (USNR)
Engelman, Jack
Fireman 2nd Class (USNR)
England, Sr., Samuel D.
Seaman 2nd Class (USNR)
Erickson, Jake M.
Seaman 2nd Class (USNR)
Ermert, Donald T.
Seaman 2nd Class (USNR)
Estes, Ernest D.
Fireman 2nd Class (USNR)
Everette, Lawrence M.
Seaman 1st Class (USNR)
Farkas, Joseph
Fireman 1st Class (USNR)
Ferguson, Jr., Horace G.
Torpedoman's Mate 3rd Class (USNR)
Forester, Paul V.
Seaman 1st Class
Gates, Wendell H.
Yeoman 2nd Class (USNR)
Ginnett, Jr., Ernest
Machinist's Mate 2nd Class
Gschwend, Frank P.
Fireman 1st Class (USNR)
Hagan, Robert H.
Machinist's Mate 3rd Class (USNR)
Hamel, Harold J.
Watertender 2nd Class
Hammon, Edward J.
Seaman 1st Class
Hammond, Robert D.
Storekeeper 3rd Class (USNR)
Hays, Glenn W.
Machinist's Mate 1st Class
Head, Albert F.
Electrician's Mate 3rd Class (USNR)
Heglin, William C.
Machinist's Mate 1st Class (USNR)
Hendrick, Carl E.
Seaman 2nd Class (USNR)
Hill, Lynn A.
Fireman 1st Class (USNR)
Hines, Clayton
Seaman 2nd Class (USNR)
Hockin, John D.
Seaman 2nd Class (USNR)
Hodges, Homar S.
Seaman 2nd Class (USNR)
Hoffman, John B.
Seaman 2nd Class (USNR)
Hoy, Kenneth E.
Seaman 1st Class (USNR)
Humphrey, Jr., Robert B.
Seaman 2nd Class (USNR)
Hunter, Larry E.
Seaman 2nd Class (USNR)
Jenkins, Talmadge C.
Seaman 1st Class (USNR)
Johnson, Charles S.
Seaman 2nd Class (USNR)
Johnston, Harvey L.
Seaman 1st Class
Jones, Vaul W.
Fireman 2nd Class (USNR)
Jones, William J.
Seaman 2nd Class (USNR)
Kantner, Charles R.
Seaman 2nd Class (USNR)
Kantor, Morris
Seaman 1st Class (USNR)
Kaufman, Roland
Fireman 1st Class (USNR)
Keene, Damon L.
Seaman 2nd Class (USNR)
Keith, Clifford L.
Torpedoman's Mate 2nd Class
Kellemen, Nick
Radioman 3rd Class (USNR)
Kelm, Harold L.
Seaman 2nd Class (USNR)
Kenary, Arthur T.
Seaman 2nd Class (USNR)
Kennedy, Robert M.
Lieutenant (j.g.) (USNR)
Keppel, William V.
Lieutenant (j.g.) (USNR)
Kern, Robert G.
Fireman 1st Class (USNR)
Kilfoyle, John J.
Seaman 2nd Class (USNR)
Kilmer, Reuben G.
Seaman 2nd Class (USNR)
King, LeRoy F.
Seaman 2nd Class (USNR)
King, Thomas J.
Seaman 2nd Class (USNR)
Kirby, Kenneth
Signalman 1st Class (USNR)
Koelling, Elmer C. H.
Seaman 2nd Class (USNR)
Kohr, James W.
Seaman 2nd Class (USNR)
Kreiser, Lester J.
Seaman 2nd Class (USNR)
Kulkkula, Frank A.
Seaman 2nd Class (USNR)
Kuna, John E.
Seaman 2nd Class (USNR)
Kunath, Charles V.
Seaman 2nd Class (USNR)
La Londe, Willard J.
Seaman 2nd Class (USNR)
La Russa, Paul J.
Seaman 2nd Class (USNR)
Labuda, Edward J.
Chief Storekeeper (USNR)
Laird, Doyle D.
Soundman 2nd Class
Lambert, Clarence F.
Seaman 2nd Class (USNR)
**
Lapp, Carl C.
Seaman 1st Class (USNR)
Latimer, Ross G.
Fire Controlman 3rd Class (USNR)
Lawing, George A.
Seaman 1st Class (USNR)
Le Febvre, Leonard J.
Metalsmith 1st Class
Lease, Milton E.
Radio Technician 2nd Class
Leggett, Donald L.
Yeoman 1st Class (USNR)
Long, Ernest J.
Watertender 1st Class
Luerssen, Thomas S.
Ensign (USNR)
Lynn, Ted
Seaman 2nd Class (USNR)
Mainzer, Linford J.
Seaman 1st Class (USNR)
Majewski, Ralph P.
Seaman 2nd Class (USNR)
Mallon, Thomas J.
Quartermaster 3rd Class (USNR)
Marklund, Richard P.
Watertender 3rd Class
Martin, John D.
Quartermaster 1st Class
Matson, Ernest S.
Seaman 2nd Class (USNR)
Matthews, Charles F.
Seaman 2nd Class (USNR)
Maydan, Steven
Machinist's Mate 1st Class
McLean, Lawrence T.
Soundman 3rd Class
Meinze, Fred K.
Gunner's Mate 3rd Class (USNR)
Miskimmin, Roy A.
Seaman 2nd Class (USNR)
Mitchell, Alfred B.
Seaman 1st Class
Moore, Robert B.
Lieutenant (j.g.) (USNR)
Morgan, Clarence C.
Electrician's Mate 3rd Class
Munoz, John
Seaman 1st Class
Neaville, Elvin K.
Chief Gunner's Mate
Neitzel, Jr., Charles F.
Storekeeper 2nd Class (USNR)
Nelson, Glenn C.
Ship's Cook 3rd Class
Olson, Vernon A.
Ship's Cook 2nd Class (USNR)
O'Malley, Harry J.
Boilermaker 2nd Class
O'Neal, James T.
Steward's Mate 1st Class
Owens, William F.
Machinist's Mate 2nd Class (USNR)
Pack, Coleman S.
Lieutenant (j.g.) (USNR)
Pardee, Jr., William H.
Chief Yeoman (USNR)
Parsley, William E.
Seaman 1st Class (USNR)
Parton, Raymond
Fireman 1st Class (USNR)
Patterson, Bert O.
Fireman 1st Class (USNR)
Pennington, Jr., Jesse M.
Lieutenant (j.g.) (USNR)
Peratt, Jr., Garrett H.
Ship's Cook 3rd Class
Peristere, Victor L.
Pharmacist's Mate 3rd Class (USNR)
Perry, Howard B.
Machinist's Mate 1st Class
Perry, Norman A.
Gunner's Mate 2nd Class
Pesek, Lawrence J.
Yeoman 2nd Class
Pirtle, Lindex G.
Radioman 3rd Class (USNR)
Pool, Thomas O.
Seaman 2nd Class (USNR)
Pratt, Kenneth H.
Gunner's Mate 3rd Class
Preuster, William J.
Electrician's Mate 2nd Class (USNR)
Proven, John C.
Seaman 2nd Class (USNR)
Pszczola, Harry
Seaman 2nd Class (USNR)
**
Rayburg, Jr., Sylvester A.
Gunner's Mate 3rd Class (USNR)
Raymer, Clair K.
Coxswain
Redhead, Benjamin E.
Watertender 3rd Class
Reoch, William R.
Boatswain's Mate 2nd Class
Reville, Robert E.
Radarman 2nd Class
Reynolds, Howard T.
Shipfitter 1st Class (USNR)
Rice, Robert H.
Watertender 2nd Class (USNR)
Richardes, Don R.
Seaman 1st Class (USNR)
Ricketts, Walter W.
Fire Controlman 2nd Class
Ridley, Colen N.
Turret Captain 1st Class
Riener, Joseph F.
Electrician's Mate 2nd Class (USNR)
Rippa, Victor A.
Machinist's Mate 1st Class
Roberge, Raymond C.
Seaman 1st Class (USNR)
Roberts, Charles E.
Watertender 3rd Class (USNR)
Rockfort, Joseph H.
Gunner's Mate 3rd Class (USNR)
Roellich, Stanley H.
Seaman 2nd Class (USNR)
Romeo, Paul
Boatswain's Mate 2nd Class
Ryder, Mark P.
Seaman 2nd Class
Santini, Luigi G.
Fireman 1st Class (USNR)
Schoenfelder, Norbert P.
Seaman 1st Class (USNR)
Scott, Eddie
Steward's Mate 1st Class (USNR)
Seeback, William J.
Seaman 2nd Class (USNR)
Seekford, Roy E.
Seaman 1st Class (USNR)
Selking, Gordon C.
Seaman 2nd Class (USNR)
Senior, Clifford L.
Seaman 1st Class (USNR)
Shepherd, Jr., George L.
Machinist's Mate 3rd Class (USNR)
Shott, Russell J.
Torpedoman's Mate 3rd Class (USNR)
Sifford, Carl W.
Chief Pharmacist's Mate
Simon, Joe L.
Seaman 1st Class (USNR)
Simone, Onofrio A.
Seaman 2nd Class (USNR)
Smelesky, Melvin
Seaman 1st Class
Smith, Clarence H.
Seaman 2nd Class (USNR)
Smith, Nolan C.
Seaman 1st Class (USNR)
Smith, Theodore S.
Seaman 2nd Class (USNR)
Snoddy, Jr., James L.
Watertender 3rd Class (USNR)
Snow, III, William B.
Quartermaster 3rd Class (USNR)
Sosnak, John E.
Watertender 3rd Class (USNR)
Spencer, Jr., Joseph C.
Radioman 3rd Class (USNR)
*
Springel, Walter
Seaman 2nd Class (USNR)
Staats, William P.
Watertender 1st Class
Steinbrecher, Crosley
Seaman 1st Class (USNR)
Stewart, Roger
Seaman 2nd Class (USNR)
Stone, Joseph W.
Chief Machinist's Mate
Stout, Ira
Coxswain
Stout, Jr., Everett G.
Seaman 1st Class (USNR)
Strong, Layton W.
Seaman 1st Class (USNR)
Studdards, Lonnie P.
Seaman 2nd Class (USNR)
Sublette, Paul E.
Seaman 2nd Class (USNR)
Sulanke, Samuel L.
Gunner's Mate 2nd Class
Swartz, David H.
Seaman 1st Class (USNR)
Swift, Hubert H.
Fireman 2nd Class (USNR)
Szopa, Frank A.
Gunner's Mate 3rd Class (USNR)
Ternyak, Stephen
Fireman 1st Class (USNR)
Thomas, Vernon E.
Seaman 1st Class (USNR)
Thompson, Clifford
Seaman 1st Class (USNR)
Tipton, John D.
Seaman 1st Class
Tolman, Arthur B.
Chief Radioman
Trousdell, George H.
Machinist's Mate 2nd Class
Tucholka, Gerard J.
Seaman 2nd Class (USNR)
Tucker, Earl M.
Steward's Mate 1st Class (USNR)
Turner, Loren E.
Watertender 2nd Class
Tuttle, Jack S.
Fire Controlman 3rd Class (USNR)
Underwood, William L.
Seaman 2nd Class
Upton, Harold E.
Ship's Cook 1st Class
van Hoesen, Jr., Frank H.
Motor Machinist's Mate 1st Class (USNR)
Vickers, Sidney M.
Lieutenant (j.g.) (USNR)
Vipperman, Joseph H.
Seaman 2nd Class (USNR)
Voorhies, Washington L.
Fireman 1st Class (USNR)
Wagner, Jack W.
Seaman 1st Class (USNR)
Waid, Vernon R.
Seaman 1st Class (USNR)
Walker, LeRoy E.
Chief Machinist's Mate
Welcker, Charles S.
Gunner's Mate 1st Class
Williams, Theron
Seaman 2nd Class (USNR)
Wilson, Jr., Herbert E.
Seaman 1st Class (USNR)
Wintjen, Gerald C.
Seaman 2nd Class (USNR)
Wolosin, John
Machinist's Mate 3rd Class (USNR)
Wood, Andrew E.
Carpenter's Mate 2nd Class
Woolsey, William J.
Seaman 1st Class (USNR)
Wright, Jr., Stanley
Seaman 2nd Class (USNR)
Yarmat, Harry A.
Seaman 2nd Class (USNR)
Zarelli, Antonio L.
Radio Technician 2nd Class (USNR)
     
*
Picked up by USS Hyades AF-28 Sept. 15, died onboard same day.
**
Died onboard USS Croatan CVE-25 Sept. 16.
   
This list contains the names of 239 confirmed casualties, any omission is unintentional.


To submit a photo, biographical information or correction please email the webmaster.


Roll of Honor
Class Overview
Page published Oct. 13, 2015