USS Laffey DD-459
Roll of Honor

In memory of those who lost their lives in
USS Laffey DD-459
"Their names are etched into history as American Patriots"

Date
Name
Rate
Notes
May 2, 1942
*Tanner, William
Electrician's Mate 2nd Class
Car wreck in
Bremerton, Washington
Nov. 13, 1942
Vessel loss at First Naval Battle of Guadalcanal, sunk by Hiei (Capt. Masao Nishida)
Baer, Frank L.
Radioman 2nd Class
*
Banfield, Clyde L.
Fireman 2nd Class
*
Barnes, Donald L.
Electrician's Mate 3rd Class
*
Beckendorf, Orville L.
Machinist's Mate 1st Class
*
Berendt, Albert
Machinist's Mate 1st Class
(a)
*
Bledsoe, William R.
Seaman 2nd Class (USNR)
*
Branham, Jack
Seaman 1st Class
*
Broughton, David H.
Torpedoman's Mate 3rd Class
Brown, Charlie W.
Mess Attendant 2nd Class
*
Brown, Donald H.
Fire Controlman 1st Class
*
Brownlee, Earl V.
Seaman 1st Class
Died of wounds Dec. 11
Chase, Guy L.
Seaman 2nd Class
*
Churchill, Jr., Clayton L.
Gunner's Mate 3rd Class
*
Connolly, James E.
Gunner's Mate 3rd Class
*
Darugna, Louis
Fireman 1st Class (USNR)
*
Dicken, Marion U.
Seaman 2nd Class
*
Ferguson, Robert E.
Gunner's Mate 2nd Class
Finch, Jr., Joseph W.
Lieutenant (j.g.) (USNR)
(b)
*
Gallob, Stanley
Seaman 1st Class (USNR)
*
Garner, Donald G.
Fireman 2nd Class (USNR)
*
Geer, James E.
Torpedoman's Mate 1st Class
*
Graham, Eugene V.
Seaman 2nd Class (USNR)
*
Green, John R.
Torpedoman's Mate 1st Class
Hank, William E.
Lt. Commander
(c) Commanding Officer
*
Hansen, Harold W.
Torpedoman's Mate 3rd Class
*
Hensarling, Ercel E.
Seaman 2nd Class (USNR)
*
Hoeye, Dale R.
Seaman 2nd Class
*
Hudson, Basil H.
Seaman 2nd Class
*
Johnson, Jack H.
Shipfitter 3rd Class
Knerr, Charles R.
Shipfitter 1st Class
*
Knudson, Milton L.
Seaman 1st Class
(a)
*
Larson, Carl F.
Chief Machinist's Mate
McDermott, Thomas P. M.
Seaman 2nd Class (USNR)
McGinnis, Everett M.
Seaman 2nd Class (USNR)
McMillan, Charles J.
Boatswain's Mate 2nd Class
Michelson, Aaron S.
Lieutenant (j.g.) (USNR)
Milbourn, Jess
Fire Controlman 3rd Class
*
Miller, Walter J.
Seaman 2nd Class (USNR)
*
Pegueros, Juan C.
Officer's Steward 3rd Class
Philippine national
*
Perino, Mike
Coxswain (USNR)
*
Prindle, Franklin T.
Seaman 1st Class
*
Puckett, Calvin R.
Fireman 2nd Class
*
Quinters, Bernard
Torpedoman's Mate 3rd Class
*
Rundall, Wayne C.
Fireman 2nd Class (USNR)
Sanderson, Frederick D.
Torpedoman's Mate 1st Class
*
Sare, Parker E.
Machinist's Mate 2nd Class
*
Scully, Jr., Joseph V.
Seaman 1st Class
*
Sherman, Everett R.
Seaman 1st Class
*
Shyne, David L.
Pharmacist's Mate 2nd Class
*
Sims, Robert W.
Fireman 2nd Class
*
Spaulding, Paul
Torpedoman's Mate 3rd Class
*
Swain, Calvin C.
Watertender 2nd Class (USNR)
Thornber, James H.
Radioman 3rd Class
*
Trevino, Jr., Amado
Seaman 1st Class (USNR)
Tucker, Jr., Ernest E.
Seaman 1st Class
*
Warner, Donald A.
Fireman 2nd Class
*
Wilkinson, Raymond L.
Seaman 2nd Class
*
Wilson, Vincent L. R.
Seaman 1st Class
*
Wunder, Edmund E.
Boilermaker 1st Class
*
Commissioning crew
(a)
Awarded Navy and Marine Corps Medal (posthumously.)
(b)
USS Finch DE-328 named in his honor.
(c)
Awarded Navy Cross (posthumously) and a Gold Star in lieu of a second Navy Cross
(posthumously.)
USS Hank DD- 702 named in his honor.



To submit a photo, biographical information or correction please email the webmaster.


Roll of Honor
Page published Nov. 1, 2017